Věci, které na Štědrý den rozhodně nedělejte: mohou přinést rok v bídě, rozchod, neštěstí i smrt

Tradice se v každé rodině předávají z generace na generaci a pokud jste jako malí byli zvyklí rozkrajovat jablíčka nebo lít olovo, s velkou pravděpodobností tyto tradice uchováte i ve své rodině. Někdy je celkem na škodu, pokud některé tradice vymizí, díky jejich dodržování jsme si všichni v rodině tak nějak blíže, nemyslíte? Pozor si ale dejte na následující věci, které po celý rok děláme běžně a na Štědrý den si je ani neuvědomíme. Co tedy nesmíme na Štědrý den i večer dělat?

1. Neperte a nevěste prádlo

Na Štědrý den zapomeňte na nějaké praní a věšení prádla, protože pověra říká, že pověšením mokrého prádla si vyčarujete neštěstí v podobě oběšence mezi blízkými. Platí to i o mokrém prádle, které nesmí nikde viset, nezapomeňte tedy včas sundat třeba mokré ručníky a utěrky. Praní prádla navíc přináší do rodiny smůlu, přičemž jedna pověra jde ještě dále a tvrdí, že na Štědrý den se nesmí ani stlát postele. Myslete tedy na to, až se ráno vykulíte z pelíšku, tento den stlát vážně nemusíte.

2. Nechte už toho uklízení

Skoro to vypadá, že v tento den nemusíte vůbec pracovat, viďte? Neměli byste totiž ani zametat, tvrdí se, že koštětem byste vyhnali duše zemřelých předků, kteří na Štědrý den navštěvují své pozůstalé.

3. Nic si nepůjčujte, ani knihy z knihovny

Máte-li doma něco půjčeného, cokoliv, ať již je to svetr, kniha či hudební CD, a platí to i o knihách z knihovny, vždy je včas vraťte majiteli. Pokud si totiž půjčené věci ponecháte doma, čeká vás celý příští rok chudoba, a to asi nikdo nechce.

4. Pozor na počet stolovníků u štědrovečerní večeře

Tato pověra je jedna z nejkrutějších a říká, že před štědrovečerní večeří smrt obchází dům od domu a nahlíží oknem dovnitř. Pokud uvidí, že u štědrovečerního stolu sedí lichý počet stolovníků, jednoho z nich si vezme. Z tohoto důvodu se, v případě, že by u vás byl lichý počet stolovníků, prostírá vždy pro jednoho náhodného kolemjdoucího navíc. Ochrání vás pouze talíř a příbor, není nutné na talíř podávat také večeři.

5. Od štědrovečerní večeře se nevstává a čeká se na pokyn hospodyňky

Další pověrou, která nezná slitování je, že od štědrovečerní večeře nesmíte vstávat dříve, než ostatní dovečeří. Jakmile tedy sníte svoji večeři, zůstaňte sedět a vyčkejte, až ten, kdo vařil večeři, pravděpodobně maminky, řeknou, že jsou všichni najedeni a můžete od stolu odejít. Ten, kdo nebude trpělivý a od stolu vstane dříve, než ostatní, do roka zemře.

6. Nebuďte lakomí a každého obdarujte

Štědrý den je dlouho očekávaným dnem a pro mnohé je to především symbol dárečků. I když se vám třeba rozdávání dárečků nezamlouvá a v rodině je někdo, komu nic dát rozhodně nechcete, rychle si to rozmyslet. Dle pověry byste totiž měli obdarovat každého, kdo se sejde u stromečku, byť drobností. No a pokud to neuděláte, budete po celý další rok žít v bídě. S touto pověrou souvisí i koledování, kdy koledníci dávají lidem koledu a tím dělají dobrý skutek.

7. Pozor při krájení jablíček

Tento zvyk dodržovaly a možná i stále dodržují naše babičky, kterým to vždy kupodivu všechno vyšlo. Jablko musíte vždy řezat kolmo ke stopce, jen tak se vám totiž z jádřince stane hvězdička, která symbolizuje zdraví pro celou rodinu po celý příští rok. Jakmile jablko rozříznete jinak, objeví se místo hvězdičky křížek a ten samozřejmě pro nikoho nevěstí nic dobrého.

8. Jste-li hospodář, nečistěte chlév

V dnešní době už asi málokdo z vás chová ve chlívku nějakého toho čuníka či kravičku, ale kdyby náhodou ano, tak vězte, že nesmíte na Štědrý den čistit chlév a stáj, jinak bude váš dobytek kulhat.

9. Žádné milostné dopisy a platí to i pro sms

Jestliže na Štědrý den nemůžete být se svým milým, neměli byste mu v tento den psát nějaké zamilované psaníčko, to samozřejmě platí i o sms či e-mailu, přece jen, pověra se mění s dobou. Pokud to bez své lásky nevydržíte, smíte zavolat. A co se dle pověry stane, když to nedodržíte? Do roka se rozejdete, to dá rozum.

10. Žádné šití ani pletení

Nudíte se při čekání na Ježíška? A napadlo vás, že byste si mohli něco ušít či uplést? Tak na to až do půlnoční mše zapomeňte a jděte se raději projít. Pověra, kdy se neudržíte a něco si ušijete je docela mírná, vaše dílo vám jen rozkousají myši

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada