Vyrobte si tak trochu jiný vánoční stromeček i k dekoraci hrobu: dle návodu floristky vyzkoušejte vázaný či vypichovaný

Vánoční stromeček
Info ikona

Vánoční stromeček je tradiční vánoční dekorace a je jedno, zda je velký či malý, hlavně, aby byl

Máme-li velkou rodinu, zdobení vánočního stromečku je asi jasná volba, dokonce se na to někteří členové domácnosti celý rok těší. Nicméně, pokud jste již ve věku, kdy v rodině nejsou malé děti či jste zůstali sami, byla by škoda odbýt tradici zdobení vánočního stromečku pouhou větvičkou chvojí ve váze. Pokud se nebojíte být kreativní nebo máte ve svém okolí někoho, kdo by vám pomohl, nechte letos nějakou větev být a vyrobte si svůj vlastní stromeček. Velikostí je takový, jaký si ho vyrobíte, ale vždy se vejde do každého bytu. Vyrobit si ho můžete buď vázaný nebo vypichovaný a my vám představíme obě dvě varianty. Návod na jejich výrobu je dle profesionální floristiky, která prozradí, na co při jejich výrobě nesmíme zapomenout.

Vázaný vánoční stromeček napodobuje ten opravdový v přírodě

Výroba vázaného stromečku dříve patřila mezi klasické floristické práce, dnes už to málokdo umí a bývá tedy nahrazen jinými alternativami. Vázaný stromek může být různé velikosti, kterou si určíte sami, dle toho, jaké máte prostorové možnosti ve vašem bytě. Buď se vyrábí malý a pokládá se na stůl, ale může být i vysoký, který můžete umístit do různých hal jako vánoční výzdobu. Je-li vázaný stromeček správně vyrobený, věrohodně napodobuje opravdový živý stromek.

Jak se vázaný stromek vyrábí a co k tomu potřebuji

Pro výrobu vázaného stromečku potřebujeme chvojí z jedle či smrku, nicméně i zde platí, že jedlové chvojí vydrží v domácích podmínkách déle. Dále potřebujeme dřevěnou tyčku či hůlku, na kterou se větve připevňují, zahradnické nůžky, vázací drát a případné vánoční dekorace na ozdobu.

Nejprve si nastříháme větve, přičemž jejich délka odpovídá jednotlivým patrům stromečku a je důležité, aby hotový stromeček působil jako živý. Pro výrobu používáme pouze krásně zbarvené větve, dobře tvarované, aby celkový efekt byl dokonalý. Zhotovujeme tak, že na vrchol dřevěné tyčky nebo kolmé větve drátem připevníme špičku a dále připevňujeme jednotlivé větve do přeslenů v několika patrech v závislosti na výšce. Takto postupujeme až dolů, kdy chvojím musíme zakrýt i kmínek. Větvení může sahat až k zemi nebo končí v různé výšce, což už záleží čistě na vás, obě dvě varianty jsou přípustné.

I vázaný stromeček zaslouží pořádnou výzdobu

Takto vytvořený stromeček umístíme do stojánku nebo nádoby vhodné velikosti. V nádobě ho upevníme pomocí aranžovací hmoty pro živé rostliny nebo pomocí substrátu, větší stromek se musí kvůli stabilitě zasádrovat. Stromek lze přizdobit dle naší fantazie, nejčastěji se používají mašle, hvězdičky, umělá jablka, šišky, umělé či sušené ovoce, vánoční ozdoby, lze ho dozdobit umělým sněhem, atd. Uměle vyrobený vánoční stromek lze využít také k dekoraci hrobu nebo samozřejmě do interiéru.

Vypichovaný vánoční stromeček lze vyrobit z různého materiálu

V tomto případě budete potřebovat kromě chvojí také základ vánočního stromečku, který je tvořen aranžovací hmotou ve tvaru kužele nebo ji lze nahradit kuželem z polystyrenu. Chcete-li vytvořit větší vypichovaný stromeček, aranžovací hmotu obalte drátěným pletivem, díky kterému zajistíte větší pevnost. Základ upevníme do nádoby nebo na kmínek a začínáme vypichovat odspodu. Hmota se vypichuje drobnými větvičkami chvojí a zdobí se buď přírodními materiály (oříšky, šišky - nejlépe modřínové, bukvicemi, suchými květy, mechem, atd.) nebo dalším dekoračním materiálem. Kromě větví ale můžete stromeček vyrobit také z dalšího materiálu jako jsou šišky, kouličky nebo badyán. Velmi hezký je z větviček vřesovců či stálezelených keřů. Vrchol kužele zakončuje například hvězda nebo vrcholová větévka živého stromku. Dekorace na jednotlivé větvičky přilepujte nejlépe tavnou pistolí nebo lze zakoupit dekorace se špendlíkem či drátkem, takové můžete pouze zapíchnout. Vypichovaný vánoční stromeček slouží nejčastěji opět jako dekorace interiéru či hrobu.

Jaké barevné kombinace jsou u vánočního stromečku nejkrásnější?

Při zdobení vánočního stromečku samozřejmě záleží na vaší fantazii a osobních preferencích, nicméně existují již osvědčené kombinace barev, se kterými nikdy neuděláte chybu. Mezi ty nejoblíbenější patří kombinace červené a zlaté, bílé a zlaté, bílé se stříbrnou nebo kombinace bílé, zlaté a stříbrné dohromady. Zlatá a stříbrná barva umocňují bohatost, záři a lesk a podtrhují tak slavnostní atmosféru vánočních svátků. 

 

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada