U všech ostatních zahrada vzkvétá a u vás živoří? Možná až příliš slepě nasloucháte radám druhých

Je docela legrační pročítat internetové diskuse a pozorovat boj jednotlivých zahradníků o to, kdo má pravdu. Zvlášť začátkem roku, kdy už všechny svrbí ruce a nemohou se dočkat prvních výsevů. Kdy je ten správný čas?. Třeba takové papriky: někdo je vysévá hned začátkem nového roku, jiní čekají až na začátek března. A oba tábory se perou za tu svou pravdu. 

Žádný univerzální návod neexistuje. Každá zahrada je jiná a co funguje vaší tetě, u vás fungovat nemusí. I v rámci naší malé republiky máme docela rozmanité podmínky - od teplých oblastí na jižní Moravě až po hory, kde trvá zahradnická sezóna jen pár týdnů a teplomilná zelenina si tam ani neškrtne.

Co tedy vzít v úvahu, než se budete řídit internetovými radami? A než se začnete rozčilovat, že nefungují?

Nadmořská výška

Zatímco na jižní Moravě se nadmořská výška pohybuje kolem 200 m, v Krkonoších zahradníci opečovávají zahrádky v průměrné výšce 900 m n. m. Už jen tento samotný údaj dává tušit, kde se bude dařit exotickým paprikám a kde je vůbec nemá cenu vysévat, pokud nedisponujete skleníkem.

V úvahu je ale potřeba vzít i tzv. mrazové kotliny. To jsou oblasti, nebo konkrétní místa, kde je chladněji než v nejbližším okolí. Může se tak stát, že i když zahradničíte v místě, které patří mezi teplejší, zrovna u vás bude chvílemi mnohem chladněji než u sousedů na druhém konci obce.

pěstování salátu
Info ikona

Podnebí

I když by to člověk neřekl, jsou u nás oblasti, kde častěji prší, i kde naopak prší velmi sporadicky. I na to je třeba brát ohled. Třeba proto, že v deštivějších oblastech budou rajčata a okurky náchylnější k plísni a nejspíš tak budete muset sáhnout po chemických postřicích, pokud je toužíte pěstovat. Tam, kde je sucho, zase budete muset vymýšlet, jak rostliny dostatečně zavlažovat a žíznivější druhy u vás nebudou prospívat. 

Výběr vhodných druhů zeleniny

Možná byste rádi zkusili pěstovat vodní melouny nebo třeba exotickou lufu. Třeba se o ně už pár let neúspěšně pokoušíte. Smiřte se s tím, že v každé lokalitě poroste to, co tam bude mít alespoň trochu vhodné podmínky. Než nakoupíte semínka a sazenice, zjistěte si, čemu se ve vašem okolí daří, často stačí nakouknout přes ploty okolních zahrad nebo prohodit pár slov se sousedy.

A když už budete se sousedem diskutovat, nechte si poradit konkrétní odrůdy. U většiny zeleniny jsou obří rozdíly i mezi jednotlivými odrůdami ve vegetační době.

Kolik času jste ochotni zahradě věnovat

Vraťme se k vaší imaginární tetě z úvodu článku. Zatímco ona je v důchodu a zahrádka je její každodenní koníček, vy chodíte každý den do práce a k záhonům se dostanete jen o víkendu. Už z toho je jasné, že pokud budete pěstovat stejné plodiny jako ona, nikdy se nedočkáte stejných výsledků. Každý styl zahrady i konkrétní rostliny mají jiné nároky na péči a je potřeba je volit tak, aby to vyhovovalo vašim možnostem.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada