Kvíz pro zahrádkáře: poznáte známé i méně známé prospěšné druhy zeleniny?

Některé druhy zeleniny jsou vitaminy doslova nadupané, jiné zase obsahují minerální soli a velké množství dalších prvků, které pozitivně ovlivňují naše zdraví. Uleví našemu kloubnímu aparátu, čistí játra, snižují hladinu krevního cukru, působí na krevní koloběh a ostatní orgány. V podstatě na každý orgán nebo problém najdeme zeleninu či bylinku, která nám na něj pomůže.

Až na výjimky vypěstujete zeleninu z kvízu v našich podmínkách snadno, těm ostatním je třeba připravit vhodné podmínky pro růst. Některé z nich krásně kvetou a vysazují se záměrně jako okrasné květiny do truhlíků na balkon i do trvalkových záhonů.

Méně známé druhy zeleniny jsou stále oblíbenější právě pro jejich úžasné účinky a zajímavou, netradiční, mnohdy velmi výraznou chuť. A kdo nemá změnu rád, určitě najde i několik notoricky známých zástupců zeleninových záhonků.

Výsledky naleznete v galerii na konci článku.

1) Na obrázku je?

Vzhledem podobný zázvoru, konzistencí bramboru, chutí oříškům a květem slunečnicím. Posiluje nervy, zklidňuje žaludek, má detoxikační účinky a je prevencí před kloubními onemocněními.

a) slunečnice

b) topinambur

c) batáty

Topinambur
Info ikona

 

2) Na obrázku je?

Při tepelné úpravě se dá snadno zkazit jejich jinak výborná chuť kvůli vyššímu obsahu síry. Obsahuje velké množství vitaminu C a vlákniny a na záhoně je můžete sklízet i v zimě pod sněhem.

a) růžičková kapusta

b) artyčoky

c) kadeřávek

Růžičková kapusta
Info ikona

 

3) Na obrázku je?

Podobný petrželi, chutná spíše jako mrkev a vysévá se často místo petržele, kde se jí nedaří. Svíti-li slunce, může vyvolat alergické reakce při styku s kůží. Výborný do polévek, pyré i na chipsy místo klasických bramborových.

a) pastiňák

b) petržel

c) bílá ředkev

Pastiňák
Info ikona

 

4) Na obrázku je?

Pro svůj květ je často k vidění i v okrasných zahradách, ale používá se hlavně její kořen. Dokonalá léčivka, která má blahodárné účinky snad na vše včetně srdce, cév, kloubů i jater. Hojí ekzémy a zmírňuje vrásky. Připravuje se z ní tzv. cikorka, náhražka kávy bez kofeinu.

a) chrpa luční

b) buráky

c) čekanka obecná

Čekanka obecná
Info ikona

 

5) Na obrázku je?

Jinak také štěrbák, výborná alternativa hlávkového salátu, která se sklízí až do zimy. Konzumuje se za syrova, obsahuje málo kalorií, spoustu vitaminů, kyseliny listové a vlákniny.

a) okrasné zelí

b) endivie

c) petrželka kudrnka

Endivie
Info ikona

 

6) Na obrázku je?

Velmi zdravá zelenina, obsahuje velké množství vitaminů, minerálních látek a kyseliny listové. Skvělá je vařená, pečená, dušená, na všechny způsoby!

a) brokolice

b) listová čekanka

c) květák

Brokolice
Info ikona

 

7) Na obrázku je?

Velmi výnosná plodina, za syrova chutná jako okurka, pečená jako sladká paprika. Pro svou výnosnost skvělá do malých zahrádek.

a) pálivá zelená paprička

b) ačokča

c) hrách

Ačokča
Info ikona

 

8) Na obrázku je?

Velmi zdravá a chutná superpotravina, zlepšuje paměť, detoxikuje tělo a pomáhá při hubnutí. Vrchní tvrdé listy je třeba odstranit.

a) růžičková kapusta

b) poupě růže z Jericha

c) artyčok

Artyčok
Info ikona

 

9) Na obrázku je?

Má exotický původ, velmi hořkou chuť, ale spoustu vitaminů, minerálních solí a bílkovin. Užívá se při redukčních dietách a léčí problémy s pletí! Má totiž protizánětlivé účinky, čistí krev, upravuje tlak a hladinu cukru v krvi.

a) momordika

b) okrasná okurka

c) cuketa

Momordika
Info ikona

 

10) Na obrázku je?

Velmi účinný pomocník při nadýmání, má detoxikační účinky, obsahuje velké množství vitaminu C, železa a draslíku. Pomáhá při menstruačních bolestech a je také často používán při redukčních dietách.

a) čínské zelí

b) fenykl

c) šalotka

Fenykl
Info ikona

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada