Bez stromu se zahrada neobejde

Občas si vzpomenou na trvalky, a když se rozhodnou pro strom, jde o některou z méně vzrůstných forem. Ta ale nikdy nevytvoří potřebný stín. V remízku s podsadbou stínomilné vegetace zažijete úplně jinou atmosféru než na otevřené ploše zahrady. Lidé také často nepustí stromy do plochy zahrady, blíž k domu, a vše vysadí po obvodu, co nejblíž k plotu.   

Jakou funkci plní strom v zahradě?

Strom je v zahradě nezastupitelný. Z hlediska prostorotvorného a kompozičního tvoří kostru zahrady. Další je funkce ekologická, na vzrostlé stromy jsou vázáni ptáci, včely a jiní užiteční pomocníci v zahradě. V neposlední řadě plní například ovocné stromy sympatickou funkci produkční.

Kde a které stromy do zahrady vybírat?

Stromy vybírejte podle záměru, ale i podle umístění zahrady. Je-li zahrada v zástavbě bez vazby na krajinu, můžete si dovolit víc nepůvodních dřevin. Sousedí-li zahrada přímo s lesem nebo loukou, pak byste měli volit spíše druhy domácí a na nich postavit kompozici. Introdukované druhy je dobré vybírat jako doplňkové nebo do části zahrady otočené do ulice. V zahradě si najděte místo i pro mnohokmen, který pomáhá navodit přírodnější charakter zahrady.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada