Květinová etiketa není věda

Květiny na první a druhé rande 

Květiny potěší každou ženu a nemusí jít jen o rande. Co se ale první schůzky s milovanou osobou týká, doporučuje se spíše jen jedna květina. Nebude překážet při procházce, na stole v kavárně ani při držení za ruce. Preferovanou barvou bývá červená. 

Květinu můžete přinést i na druhou schůzku. Pokud nepůjde o velkou kytici, ale spíše menší či drobnější květiny, může jich být i více. Nikdy nezapomeňte ani na květiny ke společným výročím, k partnerčiným narozeninám či svátku.

Aranžování kytice
Info ikona

Dříve bylo běžné posílat kytice s předstihem před zamýšlenou návštěvou, aby měla majitelka čas ji naaranžovat do vhodné vázy a vystavit.

Foto: Shutterstock

Lichý a sudý počet květin

Určitě znáte pověru, že sudý počet květin patří jen na hrob, a je proto nevhodné jej komukoli dávat.  Pokud tedy věříte na rozbitá zrcadla a sedm let neštěstí nebo černou kočku přebíhající přes cestu, obdárovávejte své blízké lichým počtem květin. To samé platí v případě, že příjemkyněmi kytic jsou dámy vyššího věku. 

Obecně ale žádné pravidlo určující vhodný počet květin neexistuje. K třicetinám je proto logické věnovat třicet růží a přesný počet rostlin k výročí, byť suchý, předejde případné diskuzi o tom, co si kdo pamatuje. 

Příležitost pro květiny je vždycky 

Kromě tradičních událostí, při nichž si lidé dávají květiny, existují i méně tradiční, jako třeba kytice pro hostitelku na návštěvě, nebo květy jen tak pro radost. Právě květiny darované jen tak a nečekaně potěší nejvíce. 

Očekávání květin a samozřejmost, s jakou ženy přijímaly kytice, se za posledních sto let  hodně změnily. Za první republiky se například považovalo za běžné, že kytici pro hostitelku přinese poslíček s předstihem. Paní domu tak mohla připravit vázu vhodné velikosti, květiny naaranžovat a při příchodu hostů se věnovat už jen jim. 

Květinové kytice i pro muže

Nenechte se ale zmást, že květiny dostávají jenom ženy. Kytice pro muže bude však jiná než pro ženu. Její vazba by měla být spíše vysoká, tmavých barev a odstínů, neromantická, jednoduchá a ideálně jednodruhová. 

Zdroj: Florea, e-shop s květinami

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada