Indická bazalka Tulsi je zdravotní zázrak: má příjemnou vůni i chuť, pomůže vám se zbavit stresu a posílit imunitu

Co je to Tulsi?

Indická bazalka Tulsi (Ocimum sanctum syn. Ocimum tenuiflorum), známá i pod názvy Tulisi nebo Tulasi, pochází z jihovýchodní Asie, především z Indie, kde se pěstuje jako posvátná bylina, která podle východní medicíny účinkuje proti 25 nemocem. Bazalka Tulsi je v tradiční ájurvédě uctívaná jako elixír života a ochrana proti zlým duchům. Často ji v Indii najdete u vchodů do domů, kde má za úkol ochraňovat před zlými duchy. V původní domovině se jedná o polodřevnatý vytrvalý keř z čeledi hluchavkovitých, který dorůstá do výšky až 150 cm.

Jak pěstovat bazalku Tulsi v našich podmínkách

U nás můžete bazalku Tulsi pěstovat jako letničku na zahradě nebo v truhlíku na balkoně, ale můžete se pokusit i o její přezimování, doma za oknem. Málokdy se vám to však podaří.

Semínka se vysévají později na jaře, během druhé poloviny dubna až začátku května a předpěstovávají se nejlépe doma na parapetu okna, na zaskleném balkoně nebo ve skleníku. Od druhé poloviny května můžete Tulsi vysazovat ven do prostorných květináčů nebo i na záhony. Bazalka Tulsi roste zpočátku pomaleji než jiné druhy bazalky.

Bazalka Tulsi v našich podmínkách dorůstá do výšky asi 80-120 cm, vyžaduje umístění na plném slunci, na teplém a vzdušném místě. Tulsi je náročná na zálivku, substrát by neměl nikdy vyschnout, na druhou stranu však vyžaduje dobře propustný substrát, protože nesnáší přemokření. Během pěstování Tulsi pravidelně zaštipujte, podpoříte tak větvení rostliny.

Květy vám zachutnají a potěší i užitečný hmyz

Zaštipování výhonů však nepřehánějte, nechte rostlinu i vykvést. Nejen že vás okouzlí drobnými nafialovělými nebo načervenalými kvítky, kterými můžete ozdobit letní dezerty nebo zeleninové saláty, protože jsou jedlé, ale ještě mnohem větší radost a především užitek, bude mít z jejích medonosných květů plných nektaru užitečný hmyz.

Listy bazalky Tulsi můžete přidávat do marinád, zálivek i bylinkových octů a olejů. Můžete jimi ozdobit domácí limonády i zeleninové saláty.

Na co je dobrá bazalka Tulsi

  • Přirozeně zvyšuje imunitu, zmírňuje pocity stresu a podporuje pozitivní myšlení a radost ze života.
  • Podporuje očistu těla od toxických látek, čistí krev, pomáhá proti předčasnému stárnutí a posiluje paměť.
  • Pomáhá při nachlazení, podporuje pocení i vykašlávání, snižuje horečku.
  • Pomáhá při léčbě zažívacích potíží, pomáhá při zvracení, plynatosti a střevních křečích. Zlepšuje chuť k jídlu.
  • Při zevním užití pomáhá hojit odřeniny a drobné ranky.
  • Má repelentní účinky na hmyz. Zklidňuje kůži po bodnutí hmyzem.
  • Čistí vzduch v místnosti.

Užívání bazalky Tulsi se však nedoporučuje těhotným a kojícím ženám, ani malým dětem.

Zdroj:living.iprima.cz; www.kotvicnikovafarma.cz

 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada