Nejčastější chyby při výsadbě trvalek, které všichni děláme a tím je ničíme: květináčový efekt, špatné světlo nebo hustota

Výsadba rostlin, ať již užitkových nebo okrasných, je jednou z nejčastějších zahradnických činností. Aby se rostlinám dařilo, je důležité dodržet určité zásady již při jejich výsadbě, protože od tohoto okamžiku se odvíjí další vývoj rostliny a její vitalita v dalších letech.

1. Jak správně sázet trvalky? Pozor na příliš malou jamku a květináčový efekt

Častou chybou je, že uděláte příliš malou jamku, hloubka i šířka jamky by měla odpovídat velikosti sazenice. Je-li jamka menší, kořeny se tak nemohou uhýbat zpět a to značně stíží start rostliny. Pokud kořeny květináč zcela vyplnily a stáčejí se na dně, musíte je rukou uvolnit a na několika místech přerušit. Tomuto jevu se říká květináčový efekt, a pokud stočené kořeny nepřerušíme, rostlina bude zakořeňovat a ujímat se v půdě velmi špatně. Rostlinu pak držíme v jamce tak, aby úroveň vršku balu byla s úrovní okolní půdy. V této fázi kolem balu přisypáváme substrát na dno, kde uvolněné kořínky obejme. Jamka by proto měla být nejen hlubší, ale i širší, než je samotný kořenový bal.

2. Jak připravit půdu pro trvalky?Drenáž je základ

Většina trvalek vyžaduje propustnou půdu, takže nesmíme podcenit přípravu podloží. Jestliže půdu v naší zahradě netvoří převážně lehká a písčitá půda, je vhodné ji vylepšit, protože v případě těžkých, jílovitých půd by stagnující voda mohla rostliny zcela zahubit. Vylepšení půdy se provádí tak, že vytvoříme drenáž z drobnějšího štěrku, hrubšího písku nebo dřevěného uhlí a to zhruba do hloubky 30-50 cm. Těžká jílovitá půda žádá důkladnější drenáž, než lehčí hlinitá a hlinitopísčitá.

3. Jak daleko od sebe sázet trvalky? Sázet trvalky hustěji není tou správnou cestou. 

Ve snaze vytvořit pohledný zápoj rostlin, který navíc brání zaplevelení, vysazujeme rostliny příliš blízko k sobě. Hustší výsadba sice bude pěkná dříve, ale v dalších letech se rostliny budou tísnit, navzájem si konkurovat o vodu a živiny a strádat. Dříve či později beztak některé druhy podlehnou druhům silnějším. Z tohoto důvodu tedy vždy dodržujte vzdálenost mezi rostlinami, které jsou různé dle druhu i odrůd. A dočasně volný prostor, než se rostliny sami plně zapojí, mulčujeme nebo osejeme letničkami.

4. Jak osadit trvalkový záhon?Skupiny rostlin se musí prolínat a opakovat

Většina trvalek, zvláště těch atraktivně kvetoucích, bude mnohem působivější ve skupině, než osamoceně. Pokud se nám na daný prostor vejde například dvacet rostlin, působivějšího vzhledu docílíme tehdy, zvolíme – li, jen pár druhů rostlin a ty pak vysadíme k sobě do skupinek. Skupiny mohou být různě velké i tvarované, mohou se prolínat i opakovat. Zpravidla budou působit mnohem harmoničtěji, než pokud bychom vysadili pestrobarevnou směs různých rostlin.

5. Pro trvalky je důležité světlo a typ půdy

Speciálně trvalkám, které na jednom místě rostou několik let, dělá špatně zvolené stanoviště velké problémy. Přesazování jim neprospěje, obzvláště některé druhy ho přímo nesnáší, a pokud již na nevhodně zvoleném stanovišti strádají, tak už je nezachrání ani změna místa. Proto raději důsledně plníme nároky jednotlivých druhů na osvětlení (slunce, stín, polostín) i typ půdy (kyselé, zásadité, propustné).

Současný sortiment rostlin je naštěstí velmi bohatý, takže určitě nebude problém nalézt vhodnou rostlinu do vaší zahrady, kde panují konkrétní podmínky.

Trvalkový záhon
Info ikona

Vysadit kompozičně pěkný trvalkový záhon dá někdy hodně práce.

Foto: Shutterstock

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada