Bylinková spirála: Šetří prostor a poskytuje perfektní podmínky pro bylinky

Spirála šetří prostor a poskytuje perfektní podmínky pro růst bylinek

Princip spirály je založený na různých typech půdy, výškových úrovní a slunečním svitu. Každá bylinka je totiž jiná a má jiné nároky. Naše bylinky, jako třeba petrželka či heřmánek, mají většinou rády více závlahy a živnou půdu, kdežto středomořským bylinkám, jakými jsou třeba levandule a rozmarýn, se bude dařit spíše v sušší, i kamenité půdě.

Spirála je vlastně zpevněný kopec zeminy, postupně dokola osázený bylinami odspodu po vrchol, jako když stoupáte po cestě k hradu. Na začátku pyramidy, v nejnižším místě, je zemina nejvlhčí, kyprá a živná a na vrcholu je propustná, sušší, může být kamenitá, až jílovitá.

Zároveň je spirála natočená nejnižším místem na sever, díky čemuž na ni budou zídka spirály a bylinky v nejvyšším místě vrhat stín. Půda tak vydrží déle vlhká a na bylinky v tomto místě nebude celý den pražit slunce.

Díky více patrům zeminy na jednom místě také ušetříme spoustu prostoru, který by bylinky zabraly v samostatných záhonech.

Správné umístění pro výrazné aroma a ještě vám budou odměnou květy

Ač některé bylinky potřebují slunečního svitu méně, rozhodně je potřeba spirálu umístit na co nejslunnější místo. Díky slunečním paprskům získávají bylinky své aroma a obecně se jim daří lépe. Ty, co plné slunce nepotřebují, umístíme právě na úpatí spirály.

Většina bylinek vypadá nádherně i v květu, proto je dobré vysadit nebo zasít více stejných bylin k sobě, pro dostatečné množství, a některé nestříhat a nechat kvést. Okrasný vzhled bylinek je však spíše bonusem, hlavní využití mají bylinky v kuchyni. Proto spirálu umístíme, co nejblíže kuchyni, abychom si při vaření pouze odskočili.

 

Na tvaru nezáleží, výška je podstatná a schováte i kopec suti ze stavby

Jak je popsáno výše, abychom nejníže rostoucím bylinkám zajistili stín, spirála by měla mít tendenci být spíše do výšky než do šířky. Tím zajistíme i dostatek zeminy pro dané patro, čím vyšší patro, tím více zeminy.

Volba tvaru je čistě na vás, důležité je vést cestu dokola odspoda nahoru, a povede-li kolem kruhu, oválu, čtverce nebo slzy, není podstatné.

Ve spirálu můžeme proměnit i spodní část svahu, jen nebude spirála samostatně v prostoru, není nutné vždy navážet hlínu. Stejně tak, máme-li na zahradě kus nevzhledné vyčnívající skály či jakoukoliv jinou překážku, kterou chceme skrýt a je možné ji zavézt zeminou, můžeme kolem ní vytvořit spirálu na bylinky.

Pro založení využijete i kamení či staré cihly, které překáží, a ještě ubytujete užitečný hmyz

Bylinky nemají půlmetrové ani metrové kořeny, postačí jim i 20 nebo 30 cm zeminy. Není tedy nutné celou spirálu tvořit z hlíny. Ve spodním patře je ale zemina důležitá, ideálně v této části odstraníme i travní drn a dosypeme vhodnou zeminou. Dospodu patří humózní, kyprá půda, směrem k vrchu poměr měníme, na vrcholu mísíme s pískem i kamínky.

Stěny spirály tvoříme z kamenů, starých cihel, případně jiného trvanlivého odolného materiálu, který se nám líbí. Při stavbě je důležité myslet na to, aby se nám dobře bylinky sklízelo, tedy promyslet celkovou výšku spirály a případný schůdek nebo vhodně položit kámen, na který budeme moci stoupnout.

Kameny, ze kterých je spirála vystavěná a které jsou položené mezi bylinkami, navíc akumulují teplo, zeminu vyhřívají a zároveň pod nimi zemina tak rychle nevysychá, drží vláhu.

Dalším bonusem pro vaši zahradu a velkým přínosem pro naši přírodu je výskyt hmyzu a drobných živočichů, jako třeba ještěrek, které se ukrývají mezi kameny a loví drobné škůdce zahrady.

Bylinková spirála spojená se zahradním posezením
Info ikona

Bylinkovou spirálu je možné zajímavým způsobem zakomponovat do zahrady: například propojit se zahradním posezením a použít tak bylinky ke grilovanému masu ihned vedle grilu.

Výčet některých bylinek

Začátek spirály: máta, kopr, lichořeřišnice, šťovík

Spodní patro: petržel, pažitka, měsíček, heřmánek, koriandr, meduňka, jahůdky

Střední patro: kontryhel, šalvěj, majoránka, dobromysl (oregano), bazalka

Vrchol: estragonmateřídouškatymián, rozmarýn, levandule

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada