Rajčata můžete pěstovat na záhonech v zahradě i na poli, ve skleníku, na balkoně, a dokonce i jen v truhlíku za oknem. Stačí, když zvolíte správnou odrůdu, které se bude dařit v podmínkách, které máte k dispozici. V malém truhlíku na parapetu okna se bude dařit nízkým balkonovým odrůdám, na druhou stranu běžné tyčkové rajče můžete pěstovat v kontejneru na balkoně i na záhoně v zahradě. Pak jsou tu i oblíbená divoká rajčata s miniaturními plody, kterým se rovněž daří téměř všude.
Existuje několik věcí, které mají všechny druhy rajčat společné. Jedná se o teplomilné rostliny, kterým vyhovuje výživná půda a velmi často je napadá plíseň, která jejich zdárné pěstování rychle ukončí. Jak tedy rajčatům dopřát co nejlepší podmínky a jak se nepříjemné plísni vyhnout nebo ji alespoň co nejvíce oddálit?
1. Kdy zasadit rajčata: s výsadbou vyčkejte na teplejší počasí
Odedávna platí, nejen pro rajčata, ale pro všechny teplomilné rostliny, termín výsadby až po květnových zmrzlých. Rajčata patří ven, jakmile oslaví svůj svátek Pankrác, Servác i Bonifác. Tolik jednoduchá poučka, která však nemusí platit vždy. Sazenice rajčat můžeme na venkovní prostředí navykat postupně, klidně i dříve, pokud to počasí dovolí. Trvale ven můžete rajčata vysadit až ve chvíli, kdy teplota půdy dosahuje nejméně 10 °C. Teplota pod tuto hodnotu rajčatům vysloveně škodí, a dokonce může pozastavit vývoj rostliny. Proto s výsadbou rajčat nikdy nespěchejte! Vyberte si k výsadbě také den, kdy slunce zůstane schované za mraky, aby nedošlo k popálení listů a také k náhlému poklesu vláhy.
2. Dopřejte rajčatům dostatek živin
Pokud pěstujete rajčata v truhlíku nebo kontejneru, pak jim vždy dopřejte nový substrát, protože rajčata jsou velmi náročná na živiny. Většina substrátů je obohacena o živiny, které rajčatům vydrží 4-6 týdnů, později musíte začít pravidelně přihnojovat, asi 1x týdně.
Při pěstování ve volné půdě rajčata vysazujte do dobře vyhnojené půdy, nejlépe organickým hnojivem (hnůj nebo kompost). První další přihnojení je potřeba už asi za jeden týden po výsadbě.
3. Jak zalévat rajčata: nikdy je nezalévejte na listy
Rajčata vyžadují velké množství vody, ale na druhou stranu nesnášejí přemokřenou půdu a ze všeho nejvíc jim vadí zalévání přes listy. Při pěstování ve volné půdě, na poli nebo na záhonech, se kapkám vody na listech za deště samozřejmě těžko vyhnete, ale pokud pěstujete rajčata v přenosných nádobách, pak je umístěte nejlépe u východní nebo jižní stěny domu, pod střechu, která nedovolí dešťové vodě dopadnout na listy rajčat. To je také důvod, proč rajčata pěstovaná pod okrajem střechy nebo na balkoně se většinou těší delšímu zdraví bez plísní než rajčata pěstovaná pod širým nebem. Dbejte také na pravidelné zaléváni rajčat, protože nepravidelná zálivka může vést k praskání plodů, které pak rychle podléhají hnilobě.
Zdroj: autorský text