Bohatou úrodu jahod si zajistíte touto jednoduchou věcí: poradíme vám fígl, který používají jen ti nejzkušenější pěstitelé

Kam patří jahody

Jahodník obecný (Fragaria vesca) je asi tím nejčastějším ovocem, které většina pěstitelů má na své zahradě nebo třeba jen v záhonu na balkoně či terase. Ať již je pěstujete kvůli sobě nebo kvůli dětem, právě v těchto dnech si určitě užíváte pořádné jahodové hody. Pokud nemáte možnost pěstovat jahody ani v nádobě na balkoně, i vy si můžete pochutnat na čerstvě utržených jahodách, stačí, pokud zavítáte na některý samosběr, pár tipů najdete i na našich stránkách. Jahody patří do skupiny drobného ovoce, nikoliv mezi bobuloviny, jak se občas někde objevuje. Do drobného ovoce patří také ostružiny a maliny.

Jak zvýšit úrodu jahod? Není to jen o závlaze

Stejně, jako jiné ovocné druhy, i jahodníky k tomu, aby plodily vyžadují patřičnou péči. Důležitá je nejen zálivka, zde máte-li možnost zalévejte spíše ráno, aby listy mohly během dne oschnout a nehrozilo tak riziko šíření houbových chorob, případně později odpoledne, jakmile zajde sluníčko. K závlaze nejlépe využívejte dešťovou vodu, musíte-li použít vodu studniční či z vodovodního řádu, nechejte ji nejprve pořádně ustát. Díky tomu se nejen trochu oteplí, ale dojde také k usazení případných nežádoucích prvků. Dále jahodám dopřejte dostatek živin, zakoupit můžete speciální hnojivo pro jahodníky, kde je vyvážený poměr jednotlivých prvků, které zaručí bohatou úrodu.

Co napadá jahody - choroby a škůdci

Abychom docílili co největší úrody, je nutno minimalizovat výskyt chorob a škůdců. Z chorob je u jahod nejčastější plíseň šedá, které vyhovuje teplé a vlhké počasí. Jakmile tedy najdete plod jahody napadený plísní, ihned ho odstraňte a vyhoďte do popelnice, jinak dojde k rozšíření na další plody. Pro minimalizaci výskytu plísně je dobré, pokud zamezíme kontakt plodu s půdou, odkud se spory šíří. K tomu poslouží buď sláma, černá fólie pro pěstování jahod nebo i netkaná textilie. Ze škůdců je pak nejhorší slimák, který za noc dokáže zlikvidovat mnoho plodů, už jen tím, že plod nakousne. Proti slimákům nasypte okolo jahodníku požerové granule, například Ferramol.

 

Tento fígl vám prodlouží sklizeň

Zaléváte, hnojíte, bojujete s plevelem, chorobami a škůdci, ale ještě zbývá další, důležitá věc. Určitě jste si všimli, že z rostlin jahodníků vyrůstají postranní šlahouny, na kterých bývají malé sazeničky, které se při dotyku s půdou snaží zakořenit. Tyto šlahouny jsou ale v době zrání plodů nežádoucí, protože rostlině odebírají velkou část energie i živin, které jsou potřeba k tomu, aby dozrály plody. Takže, tyto postranní šlahouny pravidelně odstraňujte, nejlépe, pokud je odstřihnete nůžkami, protože pokud byste za ně tahali, mohli byste poškodit matečnou rostlinu. Chcete-li, můžete nové sazeničky, jsou-li zdravé a dobře rostlé, od rostliny oddělit a vysadit vedle nebo do jiného záhonu, jen je neponechávejte na rostlině. Teď vám totiž jde hlavně o plody.  

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.