Nádherný podzimní truhlík: když jedna rostlina nestačí, vysaďte si pestré poupatové vřesy

Poupatové vřesy
Info ikona

Poupatové vřesy svými barvami doslova rozzáří váš balkon či parapet, především ty ze skupiny Garden Girls

Čas vřesů nastává v okamžiku, kdy letničky, které zdobily parapet oken po celé léto, postupně odkvétají, až odumřou. Záleží samozřejmě na druhu, nicméně většinou to bývá během září, nejdéle však v polovině října. V těchto dnech už zahradní centra praskají ve švech a nabízí spoustu náhrad do prázdných truhlíků. Mezi stálým sortimentem podzimních rostlin kralují především vřesy a vřesovce. A protože nás prodejci rádi hýčkají, v prodeji jsou druhy vřesů po více kusech, v různých barvách nejen květů, ale i listů.

 

Poupatové vřesy jsou odolné vůči mrazu a vydrží mnoho let

Na samém začátku je třeba vysvětlit, co si máme představit pod pojmem poupatový vřes. Jedná se o vřesy, jejichž společnou vlastností jsou nerozvinutá poupata, ta se nerozvinou ani přes zimu a celou sezónu zůstávají uzavřená a jsou velmi barevně nápadná. Díky tomu, že se neotvírají, výborně odolávají nepříznivému počasí, především mrazu. Rostou v hustých trsech, které zakrývají prostor pod sebou. Jsou stálezelené a výborně mrazuvzdorné. Poupata zdobí rostliny od konce léta až do začátku zimy a daří se jim na slunci v mírně kyselé a mírně vlhké půdě. Na jaře je pak nutno je řezem podpořit k novému růstu. Tyto vřesy můžete mít za okny na parapetu celou zimu a na jaře je pak jen vyměníte za letničky či klasické muškáty.

Pestré barvy poupat Garden Girls: Duo, Trio i Quattro

Série vřesů s označením Garden Girls jsou prodávány v různé početné kombinaci vřesů v jednom květináči. Můžete je zakoupit buď po dvou kusech v jednom květináči, tzv. Duo, po třech kusech tzv. Trio a po čtyřech kusech v jednom květináči Quattro. Samozřejmě platí i úměra, čím více kusů u sebe, tím bude celý květináč s rostlinami dražší. Nicméně, jednotlivé barvy jsou nakombinované velmi efektivně a působí jako jeden celek.

Kouzlo barevných listů: Sunset Fire rozzáří celý balkon i terasu

Vřesy nemusí vždy zářit jen díky svým květům, ale nyní jsou v prodeji i druhy, které naopak jsou okrasné svými listy. Bývají označovány „Sunset Fire“ a dle názvu jejich barvy doslova září, především v barvách jako je žlutá, oranžová, stříbrná i černá a prozáří vaši zahradu či truhlík. Jejich větvičky se také častěji používají k výrobě originálních podzimních dekorací, které vydrží velmi dlouho krásné.

 

Vřesy jako základ podzimní dekorace: buďte kreativní a prozařte si podzim

Vřesy jsou, díky svým barvám poupat, květů i listů, velmi vhodné také pro výrobu různých podzimních dekorací. Vyzkoušejte třeba rezavé lucerny, stojany nebo nádoby, do nichž lehce naaranžujete vřesy. Použijete-li vřesy ze skupiny Garden Girls, vydrží v podobě, v jaké jste je zakoupili v zahradnictví, i několik let, protože jejich poupata se nerozvíjejí. Využít je tak můžete i pro aranžmá z řezaných větviček, které můžete zakonzervovat lakem na vlasy.

 

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné Naší krásné zahrady