Chraňte angrešt i rybíz proti padlí: postřik proveďte včas, jinak přijdete o plody. Platí na něj jedlá soda nebo česnek

Padlí americké, které naše angrešty napadá, skutečně pochází z Ameriky, ale je rozšířené po celém světě. Ačkoliv jeho výskyt je spjat hlavně s angreštem, může napadnout také rybíz, takže nikdy nemáte jistotu, že tentokrát se neobjeví i na vaší zahradě. Jedná se o houbové onemocnění, které se šíří sporami pomocí větru, a to již na jaře, nebo začátkem léta. Již v tuto dobu můžete udělat řadu věcí, a to jak preventivních, tak cílených pomocí chemických postřiků. Padlí vyhovuje vyšší vzdušná vlhkost, déle trvající déšť a mlhy, což jsou věci, které neovlivníme, co ale ovlivnit můžeme, je průběh onemocnění.

Jak vypadá americké padlí na angreštu

Padlí se vždy projevuje stejně, na výhonech, pupenech či plodech naleznete nejprve bílé, moučnaté povlaky hustého mycelia, jehož barva se později změní na hnědou a to tím, že se na ně nabalují různé nečistoty. Jakmile se padlí dostane na plody, nejen, že se většinou ani nevyvinou, ale nejsou ani poživatelné. Ke konzumaci vás to hlavně ani neláká. Naštěstí je řada preventivních opatření, jak se proti této chorobě bránit a neutratit žádné peníze.

Jak se zbavit padlí na angreštu

Kromě toho, že budete vysazovat pouze odrůdy angreštu, příp. rybízu, které jsou odolné vůči napadení padlí americkým, boj proti chorobě začíná již při výsadbě. Vzhledem k tomu, že padlí miluje vlhko, vždy vysazujte stromky na slunné stanoviště, dostatečně daleko od sebe, aby mezi jednotlivými stromky mohl proudit vzduch. Z tohoto důvodu je důležitý pravidelný řez, kde se zaměřujeme především na korunku, která musí být vzdušná, zbavená napadených či poškozených větví. Máte-li nějaké větve napadené, vždy je spalte a nenechávejte je příliš dlouho na zahradě, jinak dojde k množení a šíření spor na jiné rostliny.

Dobře fungují i domácí postřiky: jedlá soda dokáže divy

Nemůžete-li nebo nechcete utrácet za chemické přípravky, pokud není napadení velké, lze použít pro výrobu postřiku i suroviny, které máte doma. Jednak se vždy doporučuje česnekový postřik, kde smícháte asi 50 g propasírovaného česneku, který povaříte v 5 litrech vody a celý nálev, po vychladnutí naředíte před aplikací vodou, a to v poměru 1:5. Kromě česneku lze použít také jedlou sodu a saponát, kdy lžíci jedlé sody, lžíci rostlinného oleje a lžičku saponátu smícháte se 4 litry vody. Dobře promícháte a aplikujete na rostlinu, důležité je, neaplikovat za plného slunce, jinak by se rostliny mohly popálit.

Jaký chemický postřik na angrešt proti padlí použít?

Máte-li k domácím postřikům výhrady, můžete použít osvědčené chemické přípravky neboli fungicidy. Angrešt se ošetřuje ještě před rozkvětem, a to například přípravky Discus nebo Zato 50 WG.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada