Bylinky ze supermarketu: s tímto fíglem vám porostou jako divé i na zahradě

Bylinky ze supermarketu nemají dlouhou životnost

Základní bylinky typu bazalka, petržel či pažitka si dnes můžete zakoupit i v běžném supermarketu, když si půjdete koupit pečivo k snídani. Ale, jak jste si mnozí jistě již vyzkoušeli, ne vždy se tyto bylinky těší dlouhému zdraví. Bylinky, které nezakoupíte v zahradnictví, kam byste se pro ně měli vypravit asi nejčastěji, mají životnost velmi krátkou, ačkoliv bývají výjimky. Nicméně, z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že i třeba bazalka, kterou koupíte při běžném nákupu, může bez problémů růst a dávat užitek celou sezónu. Chce to jen vědět, jak správně takové rostliny ošetřit a vysadit.

Proč jsou bylinky ze supermarketu takové fajnovky

Kupujete-li bylinky v běžném supermarketu, nejde zde o to, abyste z nich měli užitek, co nejdéle, ale spíše, abyste si je co možná nejčastěji kupovali. Takové ty běžné druhy bývají vyseté nahusto, aby tak rychle přinesly co největší úrodu. Patrné to bývá hlavně u bazalky, které je doslova plný květináč, a i to pak rozhodne o tom, že si ji zakoupíte. S jejich dalším pěstováním se ale již nepočítá.

 

Jak vysadit bylinky ze supermarketu na zahradu

Vyjednotit jednotlivé rostlinky v případě hustého porostu není možné, takže jediné, co můžete udělat je vyklepnout bylinky z květináče a kořenový bal rozdělit na cca 4 kusy, což jim jen prospěje. Proveďte to klidně ve fázi, kdy jste bylinky ostříhali. Jednotlivé oddělky pak vysaďte do volné půdy na zahradě, do květináče na parapet nebo do skleníku. Může se stát, že ne všechny části přežijí, ale většinou odumřou jen ti jedinci, kteří nebyli dostatečně silní, aby přežili. Ti silnější pak rostou bez problémů. Pro výsadbu použijte speciální substrát pro bylinky.

Jak se starat o bylinky ze supermarketu

Nově vysazené bylinky, což platí i o jiných rostlinách, jsou náchylnější ke klimatickým změnám, především v podobě slunečního úpalu a sucha. Takže jakmile je přesadíte do volné půdy, před přímým sluncem je musíte chránit, například hliněným květináčem, který jakmile slunce již tolik nepálí, můžete opět sundat. To, že je musíte pravidelně zalévat asi připomínat nemusíme.

 

Které bylinky ze supermarketu můžeme pěstovat na zahradě

Tímto způsobem můžete pěstovat vesměs všechny bylinky, které tvoří trsy. Většinou patří mezi ty nejčastější druhy, které v kuchyni používáte, takže bazalka, petržel, pažitka, oregano či majoránka.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada