Samosběry jahod 2024 začínají dříve než obvykle. Jahod je letos málo a podražily, ale nasbíráte je i za 60 Kč/kg

V obchodech si můžete na první pohled lákavé jahůdky dopřávat po celý rok, ale jejich chuť nikdy neobstojí vedle čerstvě natrhaných jahod, které dozrály na tuzemských polích. Vypravte se na samosběr do jahodáren, některé právě otevírají své brány. A pokud se vám nechce do samosběru, můžete si čerstvě natrhané jahody na některých farmách rovnou koupit, i když za maličko vyšší cenu.

Kolik stojí samosběr jahod

Letošní sezóna samosběrů začíná asi o dva týdny dříve, než je obvyklé, ale jahod hlásí pěstitelé málo. Většinu jahodových porostů nejprve povzbudilo k růstu i kvetení neobvykle teplé počasí, aby je následující mrazivá rána zase zasáhla ničivou silou. Na některých místech tak došlo k poškození až dvou třetin úrody. Sladkých jahod tedy bude letos o dost méně než v jiných letech a určitě si za ně i pěkně připlatíme. Zatím se cena při samosběru na většině farem pohybuje v průměru okolo 90 Kč/kg, ale například u Kolína seženete jahody i za lákavou cenu 60 Kč/kg. Na většině farem si můžete jahody zakoupit také už natrhané, pak se cena pohybuje okolo 200 Kč za kilogram.

Jak hlásí samotní pěstitelé, letošní sezóna samosběrů bude mnohem kratší, než jaká byla v minulých letech. Jahod je málo, tak s rozhodováním, kam se na jahody vydáte, raději příliš neotálejte.

Kam na jahodové farmy v Čechách

Oskořínek u Nymburka, okres Nymburk

V Oskořínku, na farmě Jahody Oskořínek, si můžete vlastnoručně natrhat jahody za cenu 80 Kč/kg, ale zakoupit můžete i jahody už připravené v košíku, které vás vyjdou na 140 Kč/kg. Aktuální informace najdete na FB stránkách farmy Jahody Oskořínek, na webu jahody-oskorinek.unas.cz nebo na telefonu 603 861 092  

Semice, okres Nymburk

Ve firmě Farmářská zelenina Luďka a Ireny Bodlákových už samosběry odstartovaly a jahod je prý opravdu málo. Za samosběr zaplatíte 80 Kč/kg a pro informace můžete volat na telefon 721 707 688 nebo vše najdete na webu farmy bodlakovi.cz

Piletice, okres Hradec Králové

Firma Jahodárna Piletice právě zahajuje samosběry jahod, na které se můžete vydat od čtvrtka 16. května. Jahody si nasbíráte za cenu 96 Kč/kg nebo koupíte již nasbírané za 220 Kč/kg. Bližší informace najdete na webu jahodypiletice.cz nebo na telefonu 720 940 972.

Starý Kolín, okres Kolín

Firma Starokolínské jahody nabízí samosběr jahod za skvělou cenu 60 Kč/kg, ale můžete si i objednat jahody natrhané na telefonu 321 764 141. Informace najdete i na webových stránkách farmy starokolinskejahody.cz

Vraňany, okres Mělník

Ve Vraňanech už samosběry odstartovaly 13. května a vlivem velkého poškození mrazy v dubnu dozrávají nerovnoměrně a pomalu. Proto si raději vždy předem zjistěte na FB stránkách Vraňany farma Hanč, jaká je aktuální situace v samosběru jahod. Jahody si sami nasbíráte za cenu 100 Kč/kg a již nasbírané jahody v místní prodejně nabízejí za 250 Kč/kg. Volat můžete i na telefonní číslo farmy 732 875 321.

Kam na jahodové farmy na Moravě

Kupařovice u Brna, okres Brno-venkov

Farma Zelenina Kováč Kupařovice nabízí samosběr jahod ve dvou cenových hladinách. Na jednom poli stojí jahody při samosběru 80 Kč/kg a na druhém, které bylo více poničeno mrazy, natrháte jahody za 70 Kč/kg. Více informací najdete na webu zeleninakovar.cz nebo na telefonu 776 298 640.

Prostějov, okres Prostějov

První samosběr jahod ve firmě Jahodárny Dostálovi odstartuje ve čtvrtek 16. května, za cenu 85 Kč/kg. Další informace hledejte na webu jahodarny.cz nebo na telefonu 607 151 801.

Velké Bílovice, okres Břeclav

Farma Jahody Velké Bílovice nabízí samosběr jahod za 80 Kč/kg, ale o aktuální situaci se informujte na FB stránce Jahody Velké Bílovice, na webových stránkách jahodovyweb.cz nebo na telefonu 777 595 990 nebo 721 346 971.

Zlechov, okres Uherské Hradiště

Také firma Zahradnictví Míč Zlechov pořádá samosběry jahod, a to za cenu 100 Kč/kg. Bližší informace hledejte na FB stránce Zahradnictví Míč nebo volejte na telefon 736 469 400.

Zdroj: Weby a FB stránky jednotlivých farem

 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada