Kvíz: Poznáte nejčastější choroby, které likvidují rostliny našich zahrad? Vyzkoušejte si své znalosti v našem kvízu

Choroby se nevyhýbají žádné zahradě

Neexistuje zahrada, kde by se neobjevovala nějaká choroba, leda by byla celá vydlážděná. Takže, pokud se na vaší zahradě objevuje celá plejáda chorob, nebuďte z toho nijak zklamaní a nemyslete si, že děláte něco špatně. Zkrátka houbovým chorobám, zvláště některým, se hůře bráníme a z toho důvodu je důležité provádět některé věci preventivně. Jen díky preventivním opatřením lze výskyt dané choroby hodně minimalizovat či ji potlačit úplně. Mezi ty nejčastější patří především houbové choroby, kde dominuje padlí, různé rzi a skvrnitosti či plísně. Vždy pamatujte na to, že je důležité odstraňovat napadené části, ať jsou to listy, stonky či plody, a to nikoliv do kompostu či bioodpadu, ale vždy do směsného odpadu. Nejlépe by bylo zasažené části rostlin spálit, ale to není vždy možné.

Pouze prevence nestačí

Pokud jste zarytými odpůrci chemických přípravků, tak pro vás mám špatnou zprávu. Některé choroby jsou totiž natolik zákeřné a rychle se šíří, že bez použití fungicidů se zkrátka neobejdete. Dobrou zprávou ale je, že pokud tyto chemické prostředky použijete správně, dle návodu na etiketě, nemáte se čeho obávat. A určitě vám za jejich aplikaci poděkují i sousedé, ke kterým se díky tomu nebude choroba z vašeho pozemku šířit.

Kvíz odhalí vaše znalosti

Možná si myslíte, že ty nejznámější choroby a jejich symptomy poznáte naprosto spolehlivě. I tak si ale pro jistotu vyzkoušejte náš kvíz, kde jsme pro vás připravili celkem 10 fotek s častými chorobami, které každým rokem ohrožují naše rostliny a potažmo i naši úrodu. Pokud se stane, že nepoznáte ani jednu chorobu, nevadí, díky tomu, že ji alespoň jednou uvidíte, si ji určitě již zapamatujete a jakmile něco podobného objevíte na své zahradě, už budete vidět, kdo je tím nezvaným návštěvníkem.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada