V zimě vsaďte na opadavé keře s nápadnými nebo barevnými výhony

Vybrali jsme pět opadavých keřů, jejichž jednoleté barevné nebo nápadné výhony vyniknou zejména v zimních měsících. Aby si zachovali svou atraktivitu a barvu, je nutné je každoročně hluboce seřezávat. Seřízněte je proto v březnu asi 5 cm nad loňským dřevem (nebo nad druhým pupenem vyrůstajícím ze starého dřeva). Keře budou pak kompaktnější. Všechny uvítají vlhkou půdu a pro lepší vybarvení letorostů je pěstujte na plném slunci. 

Korálově červené větve svídy bílé

Svída bílá (Cornus alba) odrůdy 'Baton Rouge' vytváří hustě větvený keř s výškou a šířkou asi 1,5 metru. V zimě je nápadný svými korálově červenými větvemi a v zasněžené zahradě vypadá opravdu fantasticky. Koncem jara kvete naopak nenápadnými krémovými květy, z nichž se později vyvinou bílé plody. Tmavě zelené listy se na podzim zbarvují do sytě fialové barvy

Ohnivě oranžové výhony svídy krvavé

Svída krvavá (Cornus sanguinea) 'Midwinter Fire' se pěstuje pro své oranžové výhony (na bázi zlatě oranžové, na koncích ohnivě oranžové). Výška i šířka keře se pohybuje kolem 1,5 metru. V květnu kvete okolíky drobných bílých květů, které přitahují hmyz. Na podzim se listy před opadem zbarvují do tlumených odstínů oranžově žluté nebo červené barvy. Rostlina roste téměř kdekoli.

Oranžové letorosty vrby bílé

Odrůda vrby bílé (Salix alba var. vitellina) 'Yelverton' se často pěstuje jako keř, který po řezu vytváří oranžovébronzově červené letorosty. Úzké kopinaté listy jsou na lícové straně lesklé, na rubu šedivé, na podzim se barví do žluta. Rostlina kvete koncem jara (v dubnu a květnu). Preferuje vlhčí propustnou půdu na slunci nebo v polostínu

Ojíněné větve ostružiníku Cocburnova

Ostružiník Cockburnův (Rubus cockburnianus) pochází z Číny a vytváří až tři metry dlouhé klenuté a bíle ojíněné výhony. Ty vyniknou zvláště v bezlistém stavu, tj. v zimě, a před tmavým pozadím (ojínění je výraznější na bázi výhonů). Rostlina uvítá vlhkou humózní půdu a potřebuje dostatek prostoru. V červnu kvete růžovými květy.  

Bíle ojíněné výhony ostružiníku tibetského

Ostružiník tibetský (Rubus thibetanus) rovněž pochází z Číny a dorůstá do 1,8 metru. I on se jako okrasný opadavý keř pěstuje pro své bíle ojíněné výhony s drobnými trny. V sezoně vytváří zpeřené listy, zespodu stříbrnobílé, a kvete nafialovělými květy, z nichž se vyvinou nejedlé plody. Daří se mu ve vlhčí půdě, jak na slunci, tak ve světlém stínu stromů. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada