Ostružiník: snadné množení pomocí hřížení

Pro školky a zahradní centra se ostružiník množí většinou z řízků. Na zahradě si však můžete mladé rostliny jednoduše vypěstovat hřížením.

Jak hřížit ostružiník

Vyberte jednoletý výhon směřující ven z keře a opatrně ho ohněte k zemi. V přiměřené vzdálenosti od matečné rostliny připravte mělkou jamku a do ní položte asi 20 cm vrcholové části výhonu. Aby držela v jamce, zatižte ji plochým kamenem. 

Vrchol pohříženého výhonu by měl z jamky vyčnívat na šířku dlaně. V příštích měsících vytvoří pohřížená část výhonu kořeny. Hříženec oddělte od matečné rostliny na jaře příštího roku. Mladé rostliny vysazujte v řadě na vzdálenost 2,53 metry. 

Tradiční odrůdy ostružiníku, jako ’Theodor Reimers’, tvoří až pět metrů dlouhé výhony. Výhony novější odrůdy ’Navaho’ rostou vzpřímeně a vyvazují se v etážích k drátěné konstrukci. Příliš dlouhé výhony sestřihněte ve výšce horního patra drátěnky, tedy 1,51,8 m. Odrůdy stejného typu jako ’Navaho’ mají ve srovnání s tradičními ostružiníky nižší nároky na prostor i na péči. Proto můžete do řady přidat ještě jednu rostlinu.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada