Vysaďte si vonné letní cibuloviny

Zapojení vícero smyslů koneckonců znásobí příjemný dojem. Pokud tedy chcete svou zahradu dovést k dokonalosti, zasaďte si letní cibuloviny. Při jarní výsadbě si jejich bohatou vůni budete moci vychutnat už toto léto.  

Jak vytvářejí květiny vůni? 

Rostliny využívají světlo a teplo nejen k syntéze živin, ale i produkci látek, které nesou vůni. Ty jsou označované jako aromáty a ukládají se do speciálních buněk. Ve chvíli, kdy se tyto „voňavé buňky“ otevřou, jejich aromatické látky se uvolní. Pevné nebo kapalné vonné látky se pak přemění na plyny, které při odpařování můžete cítit.  

Sladké, ale i pepřové aroma květin

Veškeré letní cibuloviny mají vonné květy, ale čtyři z nich jsou opravdu jedinečné. Těmito favority je mečík habešský, denivky, frézie a orientální lilie. I když si vzhledově vůbec nejsou podobné, mají opravdu výjimečné vůně. Mečík habešský voní sladce, denivky mají svěží až citrusové aroma, frézie zase ostrou, pepřovou až sladkou vůni a orientální lilie vytvářejí vůni jemnou a smyslnou. 

Jediné denivky přezimují 

Všechny uvedené rostliny by se měly sázet na jaře, kdy už nehrozí mrazíky. Obecně platí, že letní cibuloviny nepřezimují, denivky však představují výjimku z tohoto pravidla. Možná proto, že nevytvářejí klasické cibule, ale silné hlízovité kořeny. Jakmile však denivky jednou zasadíte, pomalu ale jistě na zahradě znaturalizují. Jejich sladkou vůni si tak budete moci vychutnávat každé léto a každým rokem jich bude víc a víc.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada