Devět zajímavostí o tulipánech

Důvodů pro oblibu tulipánů by se našlo opravdu hodně, mj. krása, všestrannost a bohatá historie. Nás upoutaly zajímavosti plynoucí z jejich šlechtění a produkce. Třeba vás přimějí k tulipánové výsadbě, jejíž čas nastává právě nyní – na podzim. 

Jak kombinovat cibuloviny při podzimní výsadbě

Nizozemsko exportuje ročně 2,5 mld. tulipánů

Epicentrem produkce tulipánových cibulek je Nizozemsko. Tato malá země každý rok exportuje téměř 2,5 miliardy tulipánových cibulí. Těchto čísel nizozemští pěstitelé dosahují díky půdě, která je pro pěstování cibulek ideální.

Tisíce různých tulipánových odrůd

Export nizozemských tulipánů tvoří 8000 různých odrůd. Až 40 % produkce přitom zastupuje 23 nejvýznamnějších odrůd, které se prodávají v zahradních centrech nebo používají k další produkci tulipánů. Jednoznačně nejoblíbenější odrůdou je žlutý tulipán 'Strong Gold'. Na druhém místě se umístil červenobílý tulipán 'Leen van der Mark'.

Vysaďte si letos na podzim méně známé cibuloviny

Fenomén zvaný tulipánová mánie

Na počátku 17. století vypukl fenomén známý jako „tulipánová mánie“. Během relativně krátké doby se cena tulipánových cibulek vyšplhala do neskutečných výšin. Jedna cibulka, ačkoli mohla být ještě zasazená v zemi, se prodávala (alespoň na papíře) za stejnu cenu jako domy u amsterdamských kanálů.

Tulipány skoro ve všech barvách

Tulipány jsou k dispozici v téměř každé barvě: žluté, oranžové, červené, růžové, fialové nebo zelené a existují i odrůdy s květy v několika barvách či odstínech. Jediné barvy, které v nabídce tulipánů chybí, jsou modrá a pravá černá. Některé odrůdy se svými květy černé barvě sice blíží, ve skutečnosti jde ale o tmavě lilkovou. Zatím nejblíže je odrůda 'Queen of Night', ale ani tento tulipán není doopravdy černý.

Cibuloviny: praktické tipy před výsadbou

Dělení tulipánů do 15 různých skupin

Věděli jste, že tulipány se rozdělují do patnácti různých skupin? Díky tomu je v obrovském sortimentu tulipánů můžete snadněji najít. Skupiny se určují podle doby kvetení a tvaru květu: existují tulipány s jednoduchým květem, dvojitým květem, třepenité, liliokvěté a papouškové tulipány a také rané nebo pozdně kvetoucí tulipány.

Dlouhodobé šlechtění tulipánů

Navzdory existenci mnoha odrůd se šlechtí stále nové. Šlechtění spočívá v křížení tulipánů s výjimečnými vlastnostmi, což umožňuje vznik nových kultivarů. Třeba se časem objeví nová barva nebo tvar a možná i ten vytoužený černý tulipán. Než se ale nový kultivar začne prodávat v zahradních centrech, trvá obvykle dvacet let.

Jak vysazovat cibuloviny ve stylu lasagne

Tulipány kvetou od března do května

Pokud zvolíte vhodné odrůdy, můžete si tulipány užívat od začátku března do konce května. Vysaďte si proto takové, které kvetou v různou dobu. Možností je rovněž výsadba ve vrstvách – metodou ve stylu lasagne. Po odkvětu tulipánů na konci května převezmou v zahradě žezlo už nakvetlé trvalky.

Každoročně kvetoucí trpasličí tulipány

Věděli jste, že některé tulipány se objeví a vykvetou – dokonce ve stále větším množství – každý rok? Těmto odrůdám tulipánů se někdy říká „trpasličí tulipány“, kvůli jejich velikosti a výšce. Jde o opravdové vlaštovky, protože kvetou většinou ze všech tulipánů nejdříve. Nejznámějšími jsou Tulipa sylvestris, T. tardaT. turkestanica.

Tulipány se hodí i do balkonových truhlíků

Tulipány si můžete užívat i na balkoně nebo terase. Jejich cibulky jsou totiž ideální k výsadbě do truhlíků. Hloubka truhlíků musí být ale minimálně šestinásobkem výšky tulipánové cibule – to zajistí dostatečnou vrstvu zeminy pod i nad cibulí. Ujistěte se také, že mají truhlíky ve dně odtokové otvory.

Jarní cibuloviny jako lákadlo pro motýly

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada