Osejte spáry mezi kameny nebo dlažbou. Vyhnete se tak vytrhávání plevele

Základní myšlenka je jednoduchá: v místech, která obsadily druhy specializované na život ve spárách skalkamenů, nemá plevel šanci. I když jsou spáry v dláždění vlastně extrémní stanoviště (nejvíc beton, který na rozdíl od většiny kamenů vysušuje půdu kolem sebe), není jejich ozelenění tak obtížné – za předpokladu, že zvolíte správné rostliny. 

Rostliny vhodné do spár mezi kameny a dlažbou

Ideální jsou takové rostliny, které se používají pro extenzivní ozelenění střech. K nim patří například různé druhy rozchodníku, nízké trávy a nenáročné a vonné byliny odolné k sešlapávání, jako jsou různé druhy mateřídoušek nebo rmenec sličný. Zelenou barvu si zachová i v zimě třeba úrazník šídlovitý, kociánek a netřesk. 

Jak přimět rostliny v úzkých spárách ke kvetení

Existují dva způsoby, jak přimět spáry ke kvetení: výsadba, nebo výsev na jaře. Výsadba má tu výhodu, že výsledek je vidět hned, ale osazování úzkých meziprostorů není právě příjemná práce. Jednodušší je namíchat semena vhodných rostlin a spáry osít. Vyzkoušejte třeba směs z mateřídoušky vejčité a časné s přídavkem rozchodníku ostrého, úrazníku položeného a sedmikrásky a osívky jarní. 

Aby se specializované druhy rostlin mohly dobře rozvíjet, potřebují půdu s nízkým obsahem živin. Můžete si ji namíchat nebo použít substrát pro extenzivní ozelenění střech. Jemná semena před výsevem smíchejte s výplňovým materiálem, jako je písek, a nameťte je do předem odplevelených spár. 

Semena by měla pak ležet 1 až 2 cm pod horní hranou dlaždice – nezakrývejte je půdou. Hned po výsevu a také později při déletrvajícím suchu zalijte klíčící semena i mladé rostliny jemnou sprškou. V následujícím roce už si rostliny poradí prakticky bez vaší péče – jednou za rok stačí zastřihnout odkvetlé rostliny ve spárách ručními nůžkami na živé ploty nebo vysoko nastavenou sekačkou na trávu.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada