Třapatkovky se těší čím dál větší oblibě

Od konce 17. století, kdy byla tato severoamerická trvalka přivezena do Evropy, vzniklo jen několik málo purpurových a bílých odrůd. Ale během posledních dvaceti let počet odrůd a hybridů skokem vzrostl, takže dnes existuje po celém světě přes sto různých odrůd. Za tuto pestrost vděčíme především šlechtitelům, kteří zkřížili třapatkovku nachovou (Echinacea purpurea) s jinými druhy, mimo jiné se žlutou třapatkovkou bledou (E. pallida). Tím vznikly barvy a odstíny jako světle žlutá, oranžová a červená. Na výběr jsou i vícebarevné odrůdy.

Jaké rostliny sázet do prérijních záhonů

Krátkověké a dlouhověké odrůdy 

Pro trvalkovou výsadbu, která by měla být dlouhověká a nenáročná na péči, se ovšem nehodí všechny odrůdy stejně dobře. Potvrdil to víceletý test: některé jsou jen krátkověké nebo rostou pomalu, jiné jsou málo stabilní. Přesto existuje dostatek dlouhověkých odrůd, které umožňují založit rozmanité trvalkové záhony

Tyto rostliny bývají zpravidla ušetřeny nemocí, rovněž slimáci nejsou problém. Zato jejich velké květy lákají od července do září motýly, a tak se postarají o nezapomenutelné rozkvetlé léto. Dobré prospívání zajistí třapatkovkám slunné stanoviště a humózní propustná půda, která v zimě nebývá zamokřená. Ideální jsou štěrkové záhony.

O co se jedná, když se řekne xeriscaping

Rozšířené i méně známé druhy 

Vedle odrůd třapatkovky nachové (E. purpurea), které jsou v zahradách hojně rozšířeny, existuje ještě mnoho dalších druhů třapatkovek, které rovněž pocházejí ze Severní Ameriky. Jeden z nich je žlutě kvetoucí třapatkovka nápadná (E. paradoxa), která je v kultuře zřídkavá, ale velice hezká. Dorůstá do 80 cm, má úzké převislé žluté jazykovité květy a hnědý střed úboru. Na rozdíl od svých příbuzných snáší i polostín.

Vytrvalá třapatkovka bledá (E. pallida) má dlouhé úzké světle růžové „paprsky“ kolem hnědého vystouplého středu. Má ráda slunce a půdu bohatou na živiny, šíří se semeny. Třapatka úzkolistá (E. angustifolia) je, jak už napovídá její jméno, charakteristická trsy sytě zelených úzkých listů, nad nimiž se tyčí vzpřímené chlupaté stonky nesoucí světle růžové květy. Květy se na rostlině objevují neúnavně od července do září. Dospělá rostlina dorůstá do výšky 70–80 cm.

Který sporýš si na zahradu vysadit a proč

Léčivá, ale i alergenní rostlina 

Mezi americkými indiány byla třapatkovka ceněna jako léčivý prostředek k ošetření ran a léčení nejrůznějších infekcí. Užívaly se nadzemní části i kořeny třapatkovky nachové a třapatkovky nápadné. Bílí osadníci v 19. století tuto znalost převzali. V dnešní době se používají především tinktury na posílení imunitního systému, kupříkladu při nachlazení. Rovněž v homeopatii se užívají globule s účinnými látkami z třapatkovky úzkolisté při nachlazení, ale také při zánětu žil a kožních chorobách. 

Třapatkovka ovšem může vyvolat nežádoucí vedlejší účinky. Kdo má sklony k alergiím na hvězdnicovité rostliny, měl by od užívání upustit, stejně jako ten, kdo trpí nějakým autoimunitním onemocněním. Užívat preparáty z třapatkovky se rovněž nedoporučuje těhotným ženám.

Jak si v horkých dnech nepustit domů sluneční paprsky

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada