Jaké magnólie vybrat do malých zahrad v našich podmínkách

Poškození květů šácholanu (Magnolia) pozdními mrazíky si můžete ušetřit. Lze mu totiž do značné míry zabránit pomocí několika triků, a především volbou správné odrůdy. Řada z těchto odrůd je navíc vhodná i do malých zahradexistují odrůdy štíhlé i rostoucí doširoka, s květy v barvě bílé, růžové, purpurové nebo žluté. Stačí si vybrat.

Prohlédněte si naši mapu veřejně přístupných zahrad

Podle čeho magnólie vybírat 

Při hledání vhodného šácholanu není rozhodující absolutní odolnost k zimě. Většina odrůd totiž běžné středoevropské zimní teploty přečkává bez problémů. Mnohem důležitější je volit odrůdy s pozdní dobou kvetení. Šácholany totiž mají sklon vyrašit hned za prvních teplejších dnů v roce. Pokud se však otevřou poupata, stačí pak jen lehký mráz, aby květy zničil. Obzvlášť do drsných poloh a do oblastí ohrožených pozdními mrazíky se proto doporučuje volit pozdně kvetoucí odrůdy.

Kam magnólie na zahradě vysadit 

V zahradě pro magnólie najděte stanoviště chráněné před větrem, třeba vedle domovní zdi, kde navíc budou moci využít teplo z domu. Můžete se přitom řídit pravidlem, že magnólie chce horkou hlavu a chladné nohy. Tedy – téměř všechny druhy by měly stát korunou na plném slunci, ale kořeny mají naopak rády stín a chlad. Toho lze dosáhnout vrstvou mulče, která ochrání mělký kořenový systém před horkem a vyschnutím.

Magnólie: okrasná dřevina, která kvete už v březnu

Jak magnólie pěstovat

Jakmile stromy po několika letech povyrostou, můžete pod ně vysázet půdopokryvné rostliny a cibuloviny. Starší, dobře zakořeněné šácholany jsou obdivuhodně tolerantní vůči půdním podmínkám, ale při výsadbě je nutné pro ně vykopat dostatečně prostornou jámu a naplnit ji směsí rašelinné a zahradní půdy. Nejlepším hnojivem je kompost: ten po odkvětu rozhrňte po povrchu půdy. Nůžky můžete klidně nechat ležet – šácholany rostou nejlépe bez řezu.

Zajímavé odrůdy magnólií 

  • Stálezelené šácholanyAlta’, ‘Kay Parris: jsou známé ze Středomoří, u nás musí růst na chráněném místě. Od vrcholného léta do podzimu je zdobí velké bílé vonné květy. 
  • Pozdě kvetoucí ‘Rose Marie’, ‘Royal Splendor’: kvetou velmi pozdě, proto se hodí do drsných a pozdními mrazy ohrožených poloh. Růžově zbarvené květy kvetou od konce dubna po několik týdnů. 
  • RemontantníMarch till Frost’: po prvním kvetení na jaře rozkvete v létě podruhé, i když méně intenzivně. Purpurově zbarvené květy se objevují v dubnu, pak znovu od léta do podzimu. 

Které stromy jsou vhodné do malých zahrad

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada