Jak se po zimě postarat o muškáty: jarní péči proveďte včas, jinak se připravíte o květy. Důležitý je nejen správný řez

Také se již nemůžete dočkat jara, neustále chodíte po zahradě a těšíte se z každé vykvetlé či vyrašené rostliny. Tak aby vám to čekání lépe utíkalo, můžete se pustit do péče o přezimující muškáty. Pokud jim totiž jarní očistu nedopřejete, nemůžete se pak divit, že kvetou málo nebo dokonce, v případě přestárlých rostlin, vůbec. U muškátů, které se stále drží na prvních příčkách mezi balkonovými rostlinami, o jarní péči nerozhoduje datum v kalendáři, ale to, zda už rostliny začaly rašit. V tuto chvíli není nač čekat a je třeba rostlinám věnovat dostatek pozornosti.

Co dělat s muškáty po zimě

Jakmile tedy vidíme, že rostliny začínají rašit, zbavíme rostliny všech nemocných, poškozených nebo odumřelých listů a nůžkami odstraníme odumřelé stonky tak, že řez vedeme rovně, těsně nad zdravým pupenem, odkud porostou listy. Pokud jste tak neučinili na podzim, rostliny zakraťte tak, že na rostlině ponecháte asi 3 až 4 nejsilnější výhony a ty zakrátíte na 4 očka. Abyste zamezili riziku napadení houbovými chorobami, vzniklé rány ošetřete dřevěným uhlím, které zakoupíte ve většině zahradnictví. Ošetření přezimujících muškátů byste měli stihnout nejpozději do konce března, čím pozdější termín, tím je větší riziko, že rostliny pokvetou hodně málo či to nestačí vůbec.

 

Co dělat se světle zelenými výhony

V případě, že v zimovišti máte nedostatek světla, vyrůstají na muškátech světle zelené až bělavé výhony, které jsou tenké a už od pohledu nevypadají dobře. Takovým výhonům říkáme etiolizované a jejich barva je způsobena nedostatkem chlorofylu. Tyto nevyzrálé výhony určitě neponesou květy, takže je určitě můžete zakrátit na poslední pupen, těsně nad stonkem rostlin či úplně odstranit.

Jaký substrát je vhodný pro muškáty

Vzhledem k tomu, že substrát v truhlících, kde jste rostliny přezimovali, je již bez živin, je vhodné rostliny přesadit do nového substrátu. Pokud chcete muškátům dopřát to nejlepší, doporučuji speciální substrát pro balkonové rostliny či pro pelargonie, nicméně svým složením jsou tyto dva substráty stejné, lišit se budou pravděpodobně cenou. Jakmile muškáty přesadíte, zalijte je a stále je ponechejte v zimovišti, než se počasí ustálí a budete je moci dát ven, což bývá tak v půlce dubna, ale záleží na nástupu jara v jednotlivých oblastech.

 

S kvetením muškátů nám pomohou houby

Skvělým pomocníkem při pěstování jakýchkoliv rostlin jsou mykorhizní houby, které se využívají jak pro okrasné, tak pro užitkové rostliny. Chcete-li tedy, aby se muškátům, ale i ostatním balkonovým rostlinám, letos dobře dařilo, zakupte si přípravek s názvem Mykorhizní houby pro balkonové rostliny, který pouze přidáte do substrátu. Houby v přípravku tvoří symbiózu s kořeny muškátů a umožní jim lepší příjem vody a živin a tím houba zajišťuje rostlinám lepší a vitálnější růst, větší odolnost vůči chorobám a škůdcům a bohatší kvetení.

Muškáty nekvetou, co s tím?

Pokud máte muškáty, které máte již několik let, stává se, že kvetou čím dál méně, až přestanou kvést úplně. V případě starších rostlin je to častý jev, takže to nejlepší, co můžete udělat je, zakoupit si nové rostliny, nebo si rostliny nařízkovat a vypěstovat si nové sazenice.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada