Kvíz: Zjistěte, jak dobře poznáte známé i méně známé balkonové rostliny. Ne každý to zvládne na plný počet bodů

Jaké balkonové rostliny zvolit?

Výběr konkrétních druhů samozřejmě záleží na vašich preferencích, ačkoliv musíte zohlednit také orientaci balkonu ke světovým stranám. Na jižním balkoně máte mnohem větší možnosti, většina těch nejoblíbenějších druhů pro svůj růst vyžaduje hlavně dostatek slunce a teplo. Na druhou stranu, i na severní straně se bude dařit početné skupině rostlin, mezi těmi nejoblíbenějšími druhy do stínu vynikají především begonie a fuchsie. Při výběru druhů si také zvolte, zda chcete druhy vzpřímeně rostoucí, které se hodí hlavně na okenní parapety, nebo druhy převislé, které nejlépe vyniknou, pokud se budou moci pnout dolů třeba právě z balkonu.

Kdy se balkonové druhy vysazují? S nákupem nespěchejte

Na výsadbu balkonových druhů je stále dostatek času a je tedy zbytečné si je nakupovat dříve, než je budeme vysazovat. V různých zahradnictví i hobbymarketech již budou sazenice petúnií a převislých muškátů nabízet koncem února, vy ale musíte odolat pokušení a vyčkat na správný čas. Tím vhodným termínem bývá druhá polovina dubna až květen, přičemž v chladnějších oblastech se s jejich výsadbou vyčkává až do půlky května, kdy přejdou zmrzlí muži a kdy už nehrozí žádné mrazíky. Pokud byste to nevydrželi a zakoupili sazenice již začátkem března, musíte se o ně do doby výsadby dobře postarat, často to ale nedopadne dobře, sazenice uhynou a vy tak budete muset zakoupit sazenice nové.

Jaké balkonové rostliny jsou nejoblíbenější

Ačkoliv je sortiment balkonových rostlin velmi bohatý, v pomyslné Top 5 balkonových rostlin se každým rokem umisťují stále stejné druhy. První příčku tradičně obsazují muškáty (pelargonie) a to jak vzpřímené, tak převislé druhy. Druhé a třetí místo si rozdělují petúnie a surfinie. Následují lobelie a fuchsie.

Co najdete v našem kvízu: hlavně inspiraci

Náš kvíz na balkonové rostliny má hned dva úkoly: tím prvním je vyzkoušet, jak na tom se znalostí jednotlivých druhů jste a tím druhým, ukázat vám i další, velmi krásné druhy, které se prozatím sice netěší takové oblibě jako pelargonie, ale mohou být stejně, možná i více, krásné a zkrášlit nám náš balkon.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada