Balkon ve stínu: vysaďte rostliny, které nepotřebují slunce a budete mít nejkrásnější balkon v ulici. Zkuste variantu s citrusovou vůní

I ve stínu můžete mít záplavy květů

Mít plno květů i ve stínu, to se jen tak nevidí a o to více, když se jedná o balkon. Pokud i vás trápí, že na balkoně máte stín a tím pádem tam budete moci vysadit jen „umělé květiny, aby to alespoň nějak vypadalo, tak zpozorněte. Máme pro vás inspiraci, jak i ve stínu můžete docílit záplavy květů, jde jen o to, vybrat ty správné rostliny.

Převislá begonie: bohatě kvete i ve stínu

Begonie jsou oblíbené rostliny, které pěstujeme nejen na balkoně, ale i doma jako pokojovou rostlinu či jako letničku na záhoně. Begonie jsou okrasné nejen svými květy, ale některé kultivary a druhy také svými listy. Každopádně kultivar begonie převislé (Begonia ´Beauvilia Red´) se vyznačuje zářivou barvou květů a dlouhou dobou kvetení, a to jak v polostínu, tak i ve stínu. Tato převislá begonie má elegantní úzké listy a špičaté květy na masitých červených stvolech. Begonie kvete od května až do konce října. Vytváří kompaktní hustí převisy a nejlépe tak vynikne v truhlíku či závěsné nádobě.

Naprostá novinka: begonie vonící po citrusech

Chcete letos na balkoně vážně zazářit, a to i v celkovém stínu? Pro vás je určen kultivar plnokvěté begonie ´Fragrant Falls Peach´, která je zajímavá nejen tím, že kvete ve stínu. Tento kultivar begonie má totiž velmi zajímavé květy, které nakvétají postupně a mění barvu od světle meruňkové až po tmavě lososovou. Další raritou je, že voní po citrusech. Na pěstování je tato begonie nenáročná a vytváří polopřevislé výhony, které nejlépe vyniknou buď v truhlíku či v závěsné nádobě.

Vícebarevné květy fuchsií vás ohromí

Oblíbenou balkonovou rostlinou je také fuchsie, která opět bez problémů pokvete ve stínu. Velmi krásným kultivarem je ´Swingtime´, který má jemné červené lístky s výrazným bílým středem. Jiný kultivar ´Dark eyes´ má výrazné květy v barvě růžovofialové, která připomínají tmavá očka. Spolu se zelenými listy vytváří krásný kontrast. Fuchsie vyžadují přiměřeně vlhký substrát a přezimování v bezmrazé místnosti. Kvetou nejčastěji od června do října.

Kdy se balkonové rostliny vysazují: času je stále dost

Na výsadbu balkonových rostlin si ještě docela dlouho počkáme, nicméně je dobré, když kompozici budeme mít předem vymyšlenou, případně pak včas zakoupíme či objednáme sazenice. Tou optimální dobou pro výsadbu rostlin na balkon je od poloviny dubna až do června, nejlépe ale je, počkat do půlky května, kdy přejdou tzv. zmrzlí muži. Pak už se málokdy stane, že přijdou nenadálé mrazy a rostliny není třeba chránit.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada