Chameleonka: urputný plevel nebo rostlina, která do vaší zahrady dodá neskutečné barvy, které hned tak někdo nemá

Rostlina s vlastnostmi chameleona

Chameleonka nebo také touleň srdčitá (Houttuynia cordata ´Chameleon´) svůj lidový název nemá jen tak pro nic za nic, patří totiž do čeledi ještěrkovcovité a je rozšířena v Asii, Indii či v Japonsku, kde se pěstuje jako léčivá rostlina. Ve své domovině dává chameleonka přednost vlhčím stanovištím, ale v našich podmínkách roste všude, i tam kde zrovna nechcete. A právě toho můžete v případě chameleonky využít. Jedná se o půdopokryvnou rostlinu s výškou maximálně do 30 cm, která díky svým křiklavě barevným listům rozhodně neunikne vaší pozornosti. Listy jsou srdčité, zeleno-bílé s červeným okrajem, který právě jako chameleon svoji barvu listů během sezóny mění. Květy chameleonky jsou drobné, bílé a kvete od června do července.

Kde se chameleonky uplatní nejvíce: tam, kde nerostou ostatní

Jelikož si tato trvalka někdy dělá, co chce, hodí se do zahrad s nepravidelnou péčí, třeba někam na chatu či zahradu s venkovským rázem. Uplatní se nejvíce na mírně vlhkých stanovištích, ale dokáže se, stejně jako chameleon, přizpůsobit každé půdě. Zvládne pokrýt svahy, volné prostory v záhonech a pod stromy a svojí barvou listů rozzáří každý kout. Pěstovat ji můžete klidně i v nádobě a na vaší terase či balkoně bude opravdovou barevnou dominantou a její měnící se zbarvení listů oceníte hlavně na podzim. Do volného záhonu se vysazuje 6-9 rostlin na metr čtvereční a pokud se začne nekontrolovatelně šířit, musíte jí dát jasně najevo, kdo je na zahradě pánem.

Jak pěstovat chameleonku a jaké má nároky

Jak již bylo řečeno, chameleonka roste všude, byť preferuje vlhčí místa a roste dokonce i tam, kde by jiné rostliny již dávno uhynuly. Touleň nevyžaduje pravidelné hnojení, ovšem starší rostliny mohou po čase ztrácet vybarvení, z toho důvodu je dobré jim občas nějaké to hnojivo dopřát. Pokud se touleň již netěší dobrému zdraví, stačí trs vyrýt rozdělit a přesadit na jiné místo.

Kam chameleonku nikdy nevysazovat

Potřebujete-li zaplnit volné prostory mezi jinými, vyššími trvalkami, nebo vyplnit prostor pod stromy, právě chameleonka je dobrou volbou. Nikdy ji ale nesmíte vysazovat na skalku, protože jinak nevědomky zlikvidujete ostatní skalničky. Chameleonka se totiž dokáže nekontrolovatelně šířit a prorůstat i do jiných rostlin, čímž s nimi začne soupeřit v příjmu živin a vody a bohužel, chameleonka často vítězí.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada