Nádherný balkon jako rajskou zahradu může mít každý: rostliny vybírejte podle světových stran a dočkáte se i sklizně

Osázení balkonu
Info ikona

Na každém balkonu si můžete vytvořit svoji soukromou oázu zeleně

Nevíte, kam správně vysadit rostliny? Zajděte do botanické zahrady

Zásady výběru vhodných rostlin k osázení platí stejně jak na zahradě, tak na balkoně či terase. Koneckonců umístění rostlin vůči světovým stranám je důležité i na okenním parapetu. Naštěstí rostlinný sortiment je v současné době natolik pestrý, především mezi trvalkami, že na každý balkon se najde celá řada rostlin, kterým budou dané podmínky vyhovovat. Šlechtitelé se neustále činí a šlechtí speciální odrůdy oblíbených rostlin, které zvládají i extrémní, klimatické podmínky. Jak je to tedy s výběrem rostlin dle světových stran? Pokud tápete, kam kterou rostlinu vysadit, hodně vám k tomu napomůže návštěva botanických zahrad, kde většinu rostlin, které hodláte pěstovat i vy, zde pěstují také a dle toho, kde ji pěstují oni i vy snadno vydedukujete, kde se jim u vás bude dařit.

Jaké rostliny vysadit na jižní balkon

Dalo by se říct, že jižní balkon se hodí pro většinu klasických balkonových rostlin a pro pěstování ovoce a zeleniny. Balkon nebo terasa, kam sluneční paprsky dopadají celý den se líbí všem bylinkám, oblíbeným levandulím a většině balkonových rostlin jako jsou muškáty, petunie či surfinie. Daří se zde všem letničkám či citrusům.  Obecně lze říct, že se zde daří všem rostlinám se stříbřitými listy, například olivovníkům, eukalyptům nebo svatolínám. Barva listů totiž pomáhá snižovat výpar vody a tím si takové rostliny vodu dokážou uchovat na delší dobu. Rostliny s kožovitými a tuhými listy plné slunce rovněž zvládají, takže takový rozmarýn, vavřín či myrtu zde klidně pěstujte. Tou nejlepší skupinou rostlin, u které nemusíte řešit ani pravidelnou zálivku jsou samozřejmě sukulenty a kaktusy, mezi ty neznámější kaktusy patří opuncie a mezi sukulenty pak netřesky, rozchodníky, delopermy či lewisie. Dobře zde poroste i agáve.

Jaké rostliny vysadit na západní stranu

Ani balkon orientovaný na západ nemusí být nudný, právě naopak, je řada rostlin, které uvítají menší množství slunečních paprsků. Západní orientace vyhovuje především rostlinám s různě panašovanými listy, protože ty ve svých listech mají méně chlorofylu a nevyžadují tudíž tolik světla. Západní balkon je výborný pro převislé muškáty a všechny okrasné traviny. Není problém ani se zeleninou a ovocem, kterým však musíte pravidelně doplňovat živiny a vodu. Výběr ovocných druhů pro pěstování na balkonech je rovněž poměrně bohatý, takže není důvod se pěstování užitkových rostlin vzdávat.

Jaké rostliny na severní stranu

Severní balkon už je trochu výzva, nicméně to neznamená, že váš severně orientovaný balkon s nedostatkem slunce a chladnějším klimatem, musí být nudný. Zde se hodí osázené truhlíky a nádoby například se stálezelenými rostlinami jako je zimostráz (buxus), bobkovišeň či hortenzie. Z trvalek se zde bude líbit hostám, barvínku, netýkavkám, břečťanu a většině kapradin.

Co vysadit na východní stranu

Máte-li balkon na východ, zde se musíte poohlédnout po rostlinách, které preferují stín a velmi rády oželí nedostatek slunce. I zde ale můžete mít úžasnou záplavu květů, protože takové fuchsie či begonie zde porostou jako divé. Dále zde porostou hortenzie (jak vzpřímeně rostoucí, tak popínavé), netýkavky a plamének. Z trvalek, které lze pěstovat v nádobě se zde bude dařit dlužichám, sasankám či čemeřicím.

Samozavlažovací truhlík vyřeší spoustu starostí

Pokud jste až doposud váhali s tím, zda je dobré si pořídit samozavlažovací truhlík, rovnou říkáme ano. Pravda, samozavlažovací truhlíky jsou dražší, než klasické, plastové, ale vězte, že vám uspoří nejen spoustu vody a tím i peněz, ale také času. Se samozavlažovacím truhlíkem, který se stará o to, aby vaše rostliny měly v době vaší nepřítomnosti dostatek vody, si klidně můžete prosloužit víkend, a to i v době velkých veder. Takže investice do samozavlažovacích truhlíků se rozhodně vyplatí, nehledě na to, že díky speciálním knotům, jsou rostliny zavlažovány rovnoměrně a nehrozí jejich přemokření. V samozavlažovacích truhlících můžete pěstovat jak okrasné, tak i užitkové rostliny, Jedinou skupinou, pro kterou se nehodí, jsou sukulenty a kaktusy, ty raději ponechte jejich osudu, protože přemíra vody by pro ně mohla mít fatální následky.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada