Mějte ten nejkrásnější balkon ve městě: základem je příprava a vybrat ty nejvhodnější rostliny

Jaké balkonové rostliny si vybrat?

Nejprve je třeba přemýšlet dle toho, na jakou světovou stranu máte balkon orientovaný, jižní strana nám samozřejmě naskýtá větší možnosti, neznamená to ale, že ve stínu vám nic nepokvete. Dále je třeba si uvědomit, zda chcete pěstovat vzpřímené či převislé druhy, případně kombinaci obou. Převislé balkonové rostliny typu pelargonií, surfínií či petunií nejlépe vyniknou, pokud mohou viset dolů, ať už z balkonu či parapetu. Vždy je ale důležité pěstební nádoby, ať již truhlíky nebo květináče, pečlivě zajistit, aby při silnějším větru či vydatnější zálivce nespadly dolů a nezpůsobily případné zranění.

Nenechte se zlákat a nekupujte sazenice příliš brzo

Určitě jste si za ta léta všimli, že různá zahradnictví i hobbymarkety nabízí sazenice balkonových rostlin už klidně koncem února. Jde jim o to nalákat milovníky rostlin, kteří už prahnou po rostlinách a plánují osázení truhlíků, aby si sazenice zakoupili dopředu a byli tak připraveni na letošní sezónu. Jenže, pokud sazenice donesete domů, kam je umístíte do doby, než je budete moci vysadit ven, tzn. minimálně do konce dubna? Máte vytápěný skleník? Máte dostatek prostoru doma a jste schopni vytvořit rostlinám takové podmínky, aby do doby výsadby dobře prosperovaly? Málokdo je totiž schopen rostlinky do výsadby uchovat, proto nespěchejte s jejich nákupem a kupte je těsně před tím, než je budete vysazovat. Nebojte, bude jich všude dostatek. A jakmile je zakoupíte, ihned je vysaďte do nového substrátu, který můžete zakoupit spolu s rostlinami.

Jaká pěstební nádoba je ta pravá

Pěstujete-li tradiční balkonové rostliny jako jsou pelargonie, surfínie či sanvitálky, postačí i mělká nádoba či truhlík, protože těmto rostlinám nevadí přehřátí substrátu ani kořenů, jsou přizpůsobené růst na plném slunci. Naopak druhy stínomilné, jako jsou begonie či fuchsie vyžadují nádoby hlubší a to proto, že kořeny jsou uloženy hlouběji, nebudou vysychat a budou tak chráněny před horkem.

Samozavlažovací truhlíky mají nespornou výhodu v tom, že díky nim nemusíte pravidelně zalévat, jen hlídáte hladinu vody pomocí speciální rysky a rostliny jsou díky samozavlažovacím knotům zavlažovány rovnoměrně a pravidelně. Samozavlažovací jsou i různé nádoby a květináče, takže si vyberete dle potřeby a svých finančních možností.

Vzpřímeně rostoucí druhy balkonových rostlin

Vzpřímené druhy balkonových rostlin jsou stejně oblíbené, jako ty převislé, dokonce se často kombinují obě dvě varianty. Pokud potřebujete osázet okenní parapet, ale i balkon, vzpřímeně rostoucí druhy jsou velmi vhodné, protože je dobře uvidíte i vy, budete-li se dívat z místnosti. Naopak, pokud použijete převislé druhy, uděláte radost všem, kdo na vaše okno bude koukat, vy si jich moc neužijete. Mezi ty nejčasněji pěstované druhy patří muškáty neboli pelargonie páskaté (Pelargonium zonale) či anglické muškáty (Pelargonium grandiflorum). Vhodné jsou také petunie (Petunia hybrida), sporýš (Verbena) a v současné doby stále oblíbenější nízké afrikány (Tagetes patula nana). Právě afrikány se hodí pro pěstování v okenních truhlících, klidně je můžete pěstovat mezi ostatními rostlinami, protože odpuzují mouchy a jinou létající havěť, které vám tak nebudou létat do místnosti. Máte-li parapet či balkon ve stínu, nejlepší volbou jsou begonie a fuchsie, kterých je velké množství a můžete je mezi sebou dobře nakombinovat. Lze je také doplnit okrasnými travinami, například ostřice (Carex sp.) ve stínu poroste dobře.

Převislé balkonové rostliny

I mezi převislými balkonovými rostlinami naleznete řadu stálic, přičemž velmi krásná je i balkonová zeleň. Převislé rostliny pěstujte buď v závěsných truhlících nebo nádobách, říká se jim také žardinky. Mezi top 5 patří určitě převislé muškáty (Pelargonium peltatum), surfínie (Surfinia ´Million Bells´), sanvitálky (Sanvitalia procumbens), lobelky (Lobelia erinus) či dvojzubec (Bidens). Klasické balkonové rostliny můžete doplnit i rostlinami, které vynikají především svými listy, například molice neboli plektrantus (Plectranthus) nebo je krásná bakopa (Bacopa speciosa), která navíc kvete bohatě, drobnými bílými květy.

 

 

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada