REKLAMA
REKLAMA

Jak dostat muškáty po zimě do kondice

REKLAMA
REKLAMA

Aby vám muškáty hodně kvetly, musejí být zdravé, silné, bez škůdců a nemocí. Na tom má lví podíl skutečnost, v jakém stavu přečkaly zimu. Pokud jsou v neutěšeném stavu, nezbývá než si pořídit nové rostliny. Jsou-li ale jen vytáhlé a vypadají neduživě, je možné je snadno a rychle dostat opět do formy. 

Nebojte se výraznějšího řezu 

S nastupujícím jarem přibývá světla, a proto muškáty už od konce února začněte více zalévat a zálivku pozvolna zvyšujte. Na konci března dopřávejte rostlinám vláhu už jednou týdně. Z rostlin odstraňte všechny suché a nezdravě vypadající listy a výhony. Vytáhlé exempláře výrazně zastřihněte, protože jen tak podpoříte jejich rozvětvení a s přibývajícím světlem i zesílení. Řezu se nebojte, muškáty něco vydrží. Týká se to hlavně zelených stonků, na kterých ponechte tři až čtyři očka. Ze zdřevnatělých částí muškáty rovněž obrůstají, ale trvá to mnohem déle. 

Z odstřižených výhonů můžete dopěstovat nové sazenice a nahradit jimi tak muškáty, které zimu nepřežily. Řízky by měly být asi 10 cm dlouhé. Ponechte jim jen dva horní listy, spodní odstraňte. Zakořenit je nechte ve sklenici s vodou nebo jejich dolní konce navlhčete, obalte ve stimulátoru růstu a rovnou vysaďte. Zpravidla se ujmou. 

Nová sezona s novou půdou 

Chcete-li rostliny rychle “nastartovat”, přesaďte je do čerstvé půdy doplněné o kompost. Možností jsou samozřejmě i kupované substráty pro pelargonie. Starou vyčerpanou půdu nevyhazujte, ale vysypte na kompost. Pěstební nádoby mohou zůstat stejné. Rostliny v nich umístěte na světlé místo s teplotou do 20 °C a nezapomeňte na pravidelnou zálivku. Do doby, než muškáty zakoření, rostliny nepřihnojujte. 

Přivykání na venkovní teploty 

Jakmile začnou rostliny rašit, můžete je přihnojit. Začněte s dusíkatým hnojivem, které podpoří růst silných stonků. Budete-li chtít, aby byly muškáty košatější, zaštípněte novým výhonům vrcholky – podnítíte tak k růstu níže postavená očka. 

Během teplých dnů často větrejte a postupně tak přivykejte muškáty na venkovní teploty. Nenechávejte je však stát v trvalém průvanu. Před dům, na terasu nebo na zahradu rostliny vyneste až koncem května, kdy už nehrozí žádné mrazíky.

REKLAMA
REKLAMA

 

Predplatne

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA