Jak dostat muškáty po zimě do kondice

Aby vám muškáty hodně kvetly, musejí být zdravé, silné, bez škůdců a nemocí. Na tom má lví podíl skutečnost, v jakém stavu přečkaly zimu. Pokud jsou v neutěšeném stavu, nezbývá než si pořídit nové rostliny. Jsou-li ale jen vytáhlé a vypadají neduživě, je možné je snadno a rychle dostat opět do formy.

Vonné muškáty: méně nápadné, ale více aromatické

Řezu muškátů po zimě se nebojte 

S nastupujícím jarem přibývá světla, a proto muškáty už od konce února začněte více zalévat a zálivku pozvolna zvyšujte. Na konci března dopřávejte rostlinám vláhu už jednou týdně. Z rostlin odstraňte všechny suché a nezdravě vypadající listy a výhony. Vytáhlé exempláře výrazně zastřihněte, protože jen tak podpoříte jejich rozvětvení a s přibývajícím světlem i zesílení. Řezu se nebojte, muškáty něco vydrží. Týká se to hlavně zelených stonků, na kterých ponechte tři až čtyři očka. Ze zdřevnatělých částí muškáty rovněž obrůstají, ale trvá to mnohem déle. 

Z odstřižených výhonů můžete dopěstovat nové sazenice a nahradit jimi tak muškáty, které zimu nepřežily. Řízky by měly být asi 10 cm dlouhé. Ponechte jim jen dva horní listy, spodní odstraňte. Zakořenit je nechte ve sklenici s vodou nebo jejich dolní konce navlhčete, obalte ve stimulátoru růstu a rovnou vysaďte. Zpravidla se ujmou.

Pelargonie mají mnoho tváří: vyberte si ty nejhezčí

Řízek muškátu ve sklenici vody
Info ikona

Z řízků vzniklých po řezu muškátů můžete dopěstovat rostliny, které nahradí v truhlíku ty, které nepřežily zimu.

Foto: Shutterstock

Dopřejte muškátům na jaře čerstvou půdu

Chcete-li rostliny rychle „nastartovat“, přesaďte je do čerstvé půdy doplněné o kompost. Možností jsou samozřejmě i kupované substráty pro pelargonie. Starou vyčerpanou půdu nevyhazujte, ale vysypte na kompost. Pěstební nádoby mohou zůstat stejné. Rostliny v nich umístěte na světlé místo s teplotou do 20 °C a nezapomeňte na pravidelnou zálivku. Do doby, než muškáty zakoření, rostliny nepřihnojujte. 

Muškáty přivykejte na venkovní teploty 

Jakmile začnou rostliny rašit, můžete je přihnojit. Začněte s dusíkatým hnojivem, které podpoří růst silných stonků. Budete-li chtít, aby byly muškáty košatější, zaštípněte novým výhonům vrcholky – podnítíte tak k růstu níže postavená očka. 

Během teplých dnů často větrejte a postupně tak přivykejte muškáty na venkovní teploty. Nenechávejte je však stát v trvalém průvanu. Před dům, na terasu nebo na zahradu rostliny vyneste až koncem května, kdy už nehrozí žádné mrazíky.

Jak úspěšně zabydlet tersu rostlinami

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada