Aby muškáty bohatě a dlouze kvetly, dodržte tyto zásady už při jejich nákupu. Pak už se jen těšte z nekonečné záplavy květů

Správný čas na nákup rostlin

Muškáty se ven vysazují opravdu až v druhé polovině května, kdy v noci již nehrozí mráz a teploty přes den již dosahují min. 10 °C a více. Důležitý je kvalitní substrát, který již předem připravený pro pelargonie či balkonové rostliny můžete zakoupit. Pokud nevíte, kolik substrátu budete potřebovat, tak například pro truhlík o délce 80 cm potřebujete 30l substrátu, pro květináč o průměru 20cm stačí 4l substrátu.

Důležité je dodat živiny

Muškáty jsou hustě rostoucí rostliny a mají také velmi vysoké nároky na živiny, spolu s rostlinami si tedy zakupte také hnojivo, nejlépe kapalné, přímo pro muškáty. Přihnojujte jednou za dva týdny, ne více, muškáty nemají rádi ani nadbytek ani nedostatek živin. Kapalná hnojiva jsou vhodnější, nežli pevná, neboť je rozpustíte v zálivce a nehrozí riziko popálení kořenů, jako tomu může být u hnojiv v podobě granulí nebo tyčinek.

Vybírejte husté rostliny

Již v prodejně si vyberte rostliny, které mají na silných stoncích tolik listů, že v květináči nebude téměř vidět zemina. Dle síly stonku totiž lze odhadnout, že rostliny budou mít dostatečně vyvinutý kořenový systém a budou se vám v truhlíku mnohem lépe ujímat.

Čím více poupat, tím lépe

Ano, chcete-li mít jistotu, že váš balkon či okenní parapet se již brzy bude pyšnit bohatou záplavou květů, vyberte rostliny s největším počtem poupat. Jakmile je vysadíte do truhlíku, hned je umístěte na slunce, to totiž muškáty potřebují ke kvetení úplně nejvíce. Jestliže si vyberete rostliny malé, kde není vidět žádné poupě, bude trvat mnohem déle, než se dostanou do fáze květu.

Muškáty potřebují prostor

Ještě před tím, než se vydáte nakupovat nové muškáty, si musíte ujasnit, kolik sazenic vlastně potřebujete? Muškáty se totiž dokáží poměrně dost rozrůst, což berte v potaz, budete-li je vysazovat do truhlíku. Abyste si udělali představu, kolik rostlin je třeba, tak např. do truhlíku o délce 40 cm stačí dva muškáty, do truhlíku o délce 60 cm tři muškáty a do metrového truhlíku se vejde až pět rostlin. Máte-li k dispozici jen květináč o průměru 25cm, do něj se vejde opravdu pouze jeden muškát. 

Není květináč, jako květináč

Velikost květináče, ve kterém si muškát chcete zakoupit, je také důležitá. Často chceme ušetřit a nakoupíme sazenice muškátů v balení po více kusech, většinou po 10 ks. Z finančního hlediska je to opravdu výhodné, nicméně tyto rostliny ještě nejsou zcela vyvinuté, nemají tolik rozvinuté kořeny, a tudíž jim budete muset věnovat mnohem větší péči, než muškátům, které se prodávají jednotlivě. Do balkonových truhlíků jsou vhodné muškáty v květináči o průmětu 12 cm, zatímco muškáty v květináči o průměru 13 cm jsou vhodné do větších nádob.

Pozornost věnujte také množství závlahy, při přemokření muškáty zahnívají, trpí zejména šedou plísní pelargonií a málo kvetou. Pro jistotu je zalévejte vždy přímo ke kořenům.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada