Krtonožka je škůdce, který vám může zlikvidovat úrodu: zbavte se jí letos jednou provždy díky vyzkoušeným způsobům. Jeden na ni funguje na 100%

Krtonožka umí pěkně kousat
Info ikona

Krtonožka umí pěkně kousat, neberte ji proto moc do ruky, nebo alespoń mějte rukavice

Co je to krtonožka

Krtonožka obecná je druh hmyzu, který nám škodí na zahradách, především na zeleninových záhonech. Máte-li ovocný sad, tak v něm až tak velké škody nepáchá, protože zde má málo potravy. Když se řekne škůdce zahrad, málokdo si vybaví právě krtonožku, stále není tak úplně známá. Krtonožka je přitom rozšířená po celé Evropě, západní Asii a severní Africe. Je to dravec a pod zemí loví hlavně hmyz, žížaly a jiné půdní organismy. Neškodí tedy tím, že by nám pojídala sazenice, ale tím, že ryje a díky tomu poničí kořínky rostlin, které odumírají. Pod povrchem půdy se chová stejně jako krtek, kdy svoji kořist buď aktivně hledá, nebo ji najde v tunelu, který si hloubí.

Jak krtonožka vypadá: umí kousat potvůrka

Dospělá krtonožka není moc fotogenická, je okřídlená, má hnědé dlouhé tělo kolem 5 cm. Vyvíjí se z larvy, která je zcela bez křídel a má světle žlutou barvu. Samička krtonožky nemá kladélko. Krtonožka je podzemní hmyz a na hrabání má, podobně jako krtek, přizpůsobené přední silné nohy. Pokud krtonožku vyplašíte, rychle se začne zahrabávat hlouběji do půdy. Je-li krtonožka v ohrožení, klidně se do vás zakousne, není to samozřejmě smrtelné, ale je to velmi bolestivé, z toho důvodu se při práci s půdou, a hlavně s krtonožkou, hodí rukavice. Neberte proto krtonožku do ruky.

Jak se krtonožky zbavit: rad existuje mnoho

Krtonožky byly známé i pro naše babičky, které vymyslely řadu zaručených fíglů, jak se této hmyzí potvůrky zbavit. Metody se musí neustále opakovat, neznamená to, že pokud se krtonožky jednou zbavíte, že se k vám za pár dnů nevrátí. Pomáhá také, pokud půdu častěji po sklizni plodiny zryjeme.

Vytvořte jednoduchou past

Tento způsob likvidace krtonožky je docela častý, nic nestojí a bývá účinný. Potřebujete jen láhev nebo nějakou nádobu naplněnou vodou, kterou zakopeme v jednom místě. K lahvi přes den vytvoříme cestičky (příkopky), které do lahve budou směřovat. Jelikož se krtonožka pohybuje několik centimetrů pod zemí, stačí udělat pár překážek (třeba vložit nějaké prkno), na které když krtonožka narazí, v místě přerušení pokračuje v námi vytvořených cestičkách, které ji dovedou až do lahve s vodou, kde se utopí. Chcete-li mít jistotu, že se nevydá druhým směrem cestičky, dejte lahev na obě strany.

2. Použijte chemii

Krtonožka je hmyz, podobný cvrčku, takže i na něj budou účinkovat insekticidy na lezoucí hmyz. V případě, že chceme použít insekticidy, je třeba vědět, kudy přesně v noci nebo večer lezou. Existují také insekticidy používané jako zálivka do půdy. Nejlépe je, pokud insekticidy aplikujeme přímo do hnízda s vajíčky, ze kterých se nová generace líhne v červnu. Larva pak dospívá za dva roky.

3. Příroda si s ní poradí sama

Další, mnohem šetrnější alternativou likvidace krtonožky, je sama příroda, přesněji biologická ochrana, kdy podporujeme přítomnost přirozených predátorů, kteří se krtonožkami živí. Pochutná si na ní třeba ježek, někteří ptáci a sovy. Krtonožkám vadí i aroma některých rostlin, například afrikány, měsíček nebo chryzantémy, kdy se jako prevence proti krtonožce doporučuje tyto aromatické rostliny namíchat na záhony mezi zeleninu.

4. Tento způsob funguje stoprocentně – hlístice

Hlístice na krtonožku se prozatím nepoužívají tak často, je to docela novinka, každopádně fungují dokonale. Hlístice si objednáte ze specializovaných obchodů na internetu a používají se od května do října. Hlístice pak likvidují nejen dospělce ještě před nakladením vajíček, ale i vylíhlé nedospělé krtonožky.

 

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada