Jak pěstovat africkou fialku: vyhněte se velké chybě, která ji může nenávratně poškodit

Kde roste africká fialka

Africké fialky pochází původem z východní Afriky, kde rostou jako trvalky. Šlechtěním vznikly barevné kultivary, které se u nás pěstují především v květináčích. I když jsou nenáročné, musíte splnit několik důležitých podmínek, aby se jim dařilo.

 

Jak pěstovat africkou fialku neboli jonátku

Africké fialky neboli jonátky vyžadují teplo kolem dvaceti dvou stupňů a světlo.  Jsou však háklivé na průvan. Pozor si u nich také dejte na přímé intenzivní sluneční ozáření. Sluneční úpal bývá častou příčinou nezdaru jejich pěstování. Vlhkost vzduchu by se měla pohybovat mezi 70 – 90 %, což je docela těžké splnit. Proto se jim často daří např. v kuchyni, kde bývá relativní vlhkost vyšší. Nesnáší však přemokření, které bývá častou příčinou chorob.

Jak přesadit africkou fialku

Africkou fialku lze přesadit, musíte si však počkat na konec jejího květenství. Substrát by měl mít hodnotu kolem pH 6,0 – 7,0 a můžete do něj přidat trochu drenážního písku. Počítejte s tím, že kořeny nesmí být dlouho vystaveny působení vody.

 

Nejčastější choroby a škůdci

Savý hmyz

Jonátky často napadá savý hmyz, který rostlinu oslabuje a přenáší choroby, především virózy. Použijte chemické nebo přírodní prostředky a savý hmyz zlikvidujte co nejdříve, aby se nešířil na další pokojové rostliny.

Roztoči

Deformace listů, jejich stáčení a zakrnění bývá častou příčinou při napadení roztoči. Průvodním znakem bývá nadměrná chlupatost listů. Roztočům vyhovuje teplé a vlhké prostředí. Při jejich výskytu vystříhejte a zlikvidujte napadené listy. Pokud je poškození velké, je lepší se zbavit celé rostliny.

 

Hniloba stonku

Hniloba bývá pro rostlinu fatální. Poznáte ji nejdříve na listech, které začnou vadnout. Ztratí lesk a vitalitu. Hniloba postupně napadá celou rostlinu. Záchrana spočívá v dočasném ale úplném konci zalévání. Příčinou totiž často bývá přemokření. Jako poslední možnost záchrany můžete volit přesazení do suchého substrátu. Záruka zachování rostliny však není jistá.

 

Na co si dávat pozor při pěstování africké fialky

Jak hnojit africkou fialku

Fialku hnojte od jara až do podzimu klasickým hnojivem pro kvetoucí pokojové rostliny. Dodáte jí všechny důležité živiny nejen pro růst, ale i pro bohaté kvetení.  V zimním období hnojivo úplně vynechte.

 

Jak zalévat africkou fialku

Největším nešvarem při pěstování africké fialky bývá nevhodná zálivka především v zimě. Zalévejte ji pouze do podmisky, nechte půl hodiny vodu vzlínat do substrátu a pak zbytek vylejte. Zbytečné přemokření bývá pro africkou fialku fatální a většinou je také hlavní příčinou, proč se vám tuto krásně kvetoucí rostlinu nedaří pěstovat.

 

Vyhněte se velké chybě, která  může africkou fialku nenávratně poškodit  

Voda na zalévání by měla mít pokojovou teplotu. Jestliže africkou fialku zalejete studenou vodou např. z kohoutku, která má o pět stupňů nižší teplotu, než je ovzduší v místnosti, rostlinu můžete velice poškodit. Ta je pak náchylnější na choroby a hůře snáší i napadení škůdci. Právě to může být hlavní příčinou, proč se vám tuto krásnou pokojovku nedaří pěstovat.

Zdroj: autorský text