Proč vám špatně kvetou orchideje? Tyto chyby dělá téměř každý: nevhodné místo, zálivka nebo hnojení

Nedostatek světla

První, co musíme vyřešit, když si orchidej přineseme domů, je její umístění. Mějte na paměti, že  tomu, aby tyto rostliny dobře prospívaly, potřebují dostatek světla. Pokud jí ho neposkytnete, nejen, že vám nepokvete, ale mohou jí začít odumírat listy a nakonec může rostlina zajít úplně. Květináč umístěte ideálně na jihozápadní nebo jihovýchodní parapet. Pozor, nemělo by jít o místo s přímým slunečním světlem.  

Myslete také na dostatek světla u kořenů.Orchideje rostou ve svém přirozeném prostředí přichyceny v korunách stromů, takže mají dostatek světla i u kořenů. V našich podmínkách se orchideje prodávají v průsvitných plastových květináčích, které ale zpravidla vkládáme do keramických obalů. To je ovšem chyba! Rostlině pak u kořenů chybí světlo.

Orchideje
Info ikona

Kvetináče s orchidejemi umístěte na parapet, kde je dostatek světla, ale ne přímé slunce. 

Malý prostor

Každá rostlina a tedy i orchidej potřebuje dostatek prostoru k životu. A nejde jen o dostatečně velký květináč, ale i prostor kolem sebe. Pokud se například na poličce nebo parapetu tísní jedna rostlina vedle druhé a překrývají se navzájem listy a květy, může to orchideji uškodit.

Nevhodný substrát

Velkou chybou pro orchideje je také přesazování orchidejí do klasického substrátu pro pokojové rostliny. Výsledkem může být až hniloba kořenů a postupné uhynutí rostliny. Pořiďte proto při přesazování rostlině speciální substrát na orchideje, který umožní kořenům volný průchod vzduchu a vlhkosti.

Pozor na přehnojení

Orchideje potřebují živiny, ale všeho moc škodí. Syntetická hnojiva obsahují minerální soli, jako je například draslík a vápník, jež rostlině sice prospívají, ale pouze v malých dávkách. V opačném případě se soli ukládají v nádobě a v půdě, což nedělá dobře kořenům rostlin. Hnojte proto jednou za měsíc, a to pouze během aktivního růstu. V zimním období a také po přesazení dopřejte orchidejím odpočinek a prostor pro regeneraci. Nehnojte ani kvetoucí rostliny.  

Správně zalévejte

Orchideje jsou náročné na vlhkost vzduchu, která by měla být zhruba 50 %. Proto je důležité rostliny rosit rozprašovačem, a to klidně každý den. Naopak si hlídejte přelití kořenů. Ideální je zhruba jednou za týden postavit květináč na 15 minut do vody, následně vyndat, nechat okapat a vrátit do obalu. Variantou je pořídit si speciální obal na orchideje, který má kónický tvar. Díky tomu květináč zůstane několik centimetrů ve vzduchu nad dně obalu a kořeny tak získávají vláhu z vody, která se postupně odpařuje.   

Nezapomeňte zastřihávat

Pokud chcete, aby vám rostlina pravidelně kvetla, po odkvětu odstřihněte celý stonek nad třetím očkem. Brzy se dočkáte toho, že orchidej vyžene nový stonek, na kterém se objeví poupata. Občas je důležité zastřihnout i kořeny, a to v případě, že jsou hnědé nebo suché. Prohlédněte je vždy když budete rostlinu přesazovat.

 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada