Jak se zbavit černých mušek v květináčích

Smutnice (Sciara) vypadají jako malí komáři. Jsou zhruba 0,5 cm velké, tmavě zbarvené, mají malou hlavu, ale dlouhé nohy a dlouhá tykadla. Smutnicím vyhovuje teplo a vlhko, půda bohatá na živiny a v blízkosti pokojových rostlin se objevují obvykle v chladných měsících. 

Jak se množí smutnice

Rozmnožovací cyklus smutnic je jednoduchý. Dospělá smutnice (v populaci převažují samice – až 90 %) žije krátce – týden až deset dnů. Během té doby přijímá pouze tekutou potravu a snaží se zajistit budoucí potomstvo. Přitahuje jí vlhká půda, do níž klade snůšky s 20–30 průhlednými a asi milimetr velkými vajíčky. Dohromady naklade pod povrch půdy asi 200 vajíček, z nichž se po max. deseti dnech líhnou bělavé až průhledné larvy dlouhé něco přes půl centimetru. Za dalších 14 dnů se z larev stanou mušky, které opustí půdu a cyklus začíná nanovo (při vyšších teplotách – 23 °C a více – probíhá rychleji). 

Jak škodí larvy smutnic

Larvy smutnic se živí organickými látkami, které se v půdě rozkládají, houbami, příp. řasami. Při nedostatku potravy ale nepohrdnou ani jemnými kořínky pěstovaných rostlin nebo množených řízků (ve sklenících). To může způsobit vadnutí rostlin, žloutnutí nebo usychání listů, jejich opad a při přemnožení smutnic i odumření rostlin. 

Zároveň mohou smutnice na rostliny přenášet některé patogenní organismy (houby, bakterie), které rostliny sekundárně napadají. 

Ochrana rostlin před smutnicemi

Vzhledem k rychlému vývoji smutnic a pěstování rostlin v interiéru nepřichází chemický postřik proti muškám příliš v úvahu. Důležitá je proto nechemická ochrana kombinující jak likvidaci dospělců, tak larev v půdě. Proti muškám se nejčastěji používají žluté lepové desky, které se umísťují do květináčů, a na larvy účinně zabírá aplikace parazitických hlístic. 

Parazitické hlístice, konkrétně Steinernema feltiae, jsou mikroskopické organismy, které se po přidání vody aplikují do půdy. V ní vyhledávají pouze a výhradně larvy smutnic, napadají je a ty následně hynou. Hlístice je možné použít i do domácích vermikompostérů, které rovněž smutnice hodně přitahují. Samotné hlístice po čase bez potravy uhynou. 

Možností je také použití přípravku s nimbovým olejem, který funguje jako biorepelent proti smutnicím. 

Jak zabránit výskytu smutnic 

  • Smutnice sice mohou „infikovat“ půdu přímo, častěji k tomu však dochází přes nově zakoupenou půdu. Doporučuje se ji proto předem propařit horkou párou nebo prolít vroucí vodou. Počítejte však s tím, že kromě choroboplodných zárodků a larev smutnic takto zlikvidujete i rostlinám prospěšné mikroorganismy. 
  • Pěstované rostliny, resp. půdu v níž rostou, rovněž namátkově kontrolujte. Nově zakoupené rostliny od ostatních vždy na týden až dva izolujte a sledujte, jestli se u nich smutnice objeví. 
  • Důležité je také pěstovat rostliny ve vzdušném prostoru a nezalévat je přespříliš. Před každým dalším zalitím nechte proto půdu vyschnout, zalévejte do podmisky a po hodině z ní přebytečnou vodu vylijte. Nebo používejte samozavlažovací nádoby. 
  • Určitou prevencí je i pokrytí povrchu půdy křemičitým pískem, perlitem, okrasnými kamínky apod. Do sucha a minerálního mulče smutnice klást vajíčka nebudou. 
  • Existuje rovněž hnojivo pro pokojové rostliny, které obsahuje určité aromatické látky odpuzující smutnice. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada