Jak zatočit s bílým povlakem na substrátu? Víme, kdy nad ním můžete mávnout rukou i kdy je třeba hned zasáhnout

Bílý povlak na povrchu může být dvojího druhu. První možností je plíseň, a s tou je třeba zatočit, druhou variantou je vysrážený vodní kámen ze zálivky nebo zkrystalizované zbytky hnojiva. Jenže jak poznat, o co právě ve vašem případě jde?

Vodní kámen ani krystalky hnojiva řešit nemusíte

Vodní kámen se v drtivé většině případů drží na okrajích květináče, kde tvoří snadno identifikovatelný proužek. Pokud se objeví na povrchu substrátu, poznáte ho stejně jako zkrystalizované hnojivo - vytvoří poprašek, někdy ztvrdlé krystalky, vždy se ale drolí, když ho vezmete do rukou a promnete mezi prsty.

V tomto případě můžete celý problém pustit z hlavy a na jaře jen pokojovku přesadit. Vodní kámen se neusadí za jednu sezónu, takže ho můžete brát jako dobrý identifikátor, že je potřeba rostlině vyměnit substrát. Ale na to není v zimě vhodná doba.

bílá plíseň v květináči
Info ikona

Bílá plíseň je naopak problém

Plíseň poznáte velmi snadno. Většinou vytvoří (téměř) souvislý povlak na povrchu substrátu, je na pohled měkká, jak kdybyste rozprostřeli vatu. Nejčastěji substrát plesniví ze dvou důvodů - povrch v květináči je dlouho vlhký anebo jste to přehnali s hnojením. Oba důvody souvisí s ročním obdobím a nerespektováním potřeb vegetace. Ta v zimě odpočívá, koneckonců je období vegetačního klidu, takže hnojivo nepotřebuje vůbec a zálivku chce jen v omezené míře.

Jak se zbavit bílé plísně

Pokud jste si plísně všimli včas a není napadena i rostlina v květináči, stačí, když třeba polévkovou lžící seškrábnete vrchní vrstvu substrátu i s plísní (stačí 1 - 2 cm) a dosypete čerstvým materiálem. Vyplatí se nový substrát promíchat s mletou skořicí, která je přirozeně fungicidní. Proti plísni fungují i nadrcené skořápky vlašských ořechů, i ty mají fungicidní a navíc i dekorativní účinky.

správná zálivka
Info ikona

Jak plísni v květináči předcházet

Aby se vaší interiérové zeleni plíseň vyhnula, stačí dodržovat pár drobností:

  1. Respektujte období vegetačního klidu: to trvá od podzimu do konce zimy, drtivá většina rostlin v tuto dobu netouží po hnojení, protože odpočívá a nabírá sílu na jaro.

  2. Omezte zálivku: s vegetačním klidem, nižší teplotou v domácnosti i menším množstvím světla souvisí i snížená potřeba vody. Zálivku výrazně omezte a zalévejte až ve chvíli, kdy je substrát na povrchu suchý.

  3. Zalévejte do podmisky: plíseň miluje vlhko a když nebude mít vhodné podmínky, prostě se nevytvoří. Zalévejte proto během zimy rostliny do podmisky, budete mít nad množstvím vody větší kontrolu.

  4. Používejte rozprašovač: rostliny s větší masou zeleně (třeba monstery) odpařují spoustu vody přes listy. Pravidelně proto svoje pokojovky otírejte vlhkým hadříkem, ať na listech nelpí prach, a roste je rozprašovačem.

  5. Větrejte: vlhký a stojatý vzduch v místnostech neprospěje ani vám, ani zeleni. Každý den proto pořádně větrejte (nejúčinnější a energeticky nejúspornější je otevřít každý den na 5 minut okno v místnosti dokořán). Dejte si ale pozor, ať nejsou rostliny v průvanu. To byste pro změnu mohli místo plísně řešit jejich nachlazení.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada