Barevná krása podzimní zahrady: trvalky, které se snadno pěstují a krásně i dlouho kvetou

Podzimní období, to zdaleka nemusí být jen obdobím padajícího listí a chladných dnů. Na zahradách stále mohou kvést nádherné trvalky plné barevných květů, i když většina té květinové nádhery už pomalu uvadá. Objevte pro sebe krásu podzimních aster i třapatek, odolných chryzantém a rozchodníků i zatím nepříliš známých mavuní, které rozzáří vaši zahradu i v chladnějším měsíci září a klidně i v říjnu.

Nejkrásnější trvalky s kvetením v druhé polovině léta a na podzim

  1. Podzimní astra, hvězdnice (Aster): vykvétají jednoduchými, ale i poloplnými květy v barvách od bílé, přes růžovou až po fialovou a mají i velmi variabilní vzrůst. Skalkové typy dosahují jen výšky asi 30 cm, ty nejvyšší však dorůstají do výšky až 150 cm. Jejich květy vábí motýly i užitečný hmyz z širokého okolí.
  2. Rozchodník (Sedum): Sukulentní trvalky, které výborně zvládají i delší období sucha. Vykvétají něžným květenstvím v různých odstínech růžové a červené barvy.
  3. Chryzantéma, listopadka (Chrysanthemum): Snad nejtypičtější podzimní květiny s charakteristickou vůní, kterou vydávají květy i listy rostliny. Vykvétají širokou paletou tvarů i barev květů. Jedná se o ideální rostliny do nádob.
  4. Mavuň červená (Centranthus ruber): Zatím nepříliš známá trvalka s velmi dlouhou dobou kvetení, která vykvétá červenými, růžovými i bílými květy, na které láká především motýly.
  5. Třapatka (Rudbeckia): Nenáročná a odolná trvalka, která dorůstá do výšky až 150 cm. Její květy bývají žluté, oranžové nebo i žíhané, s nápadným tmavým středem.

Jak pěstovat na podzim kvetoucí, odolné trvalky

Podzimní trvalky bývají poměrně nenáročné, protože jsou od přírody vybavené pro přežívání v poněkud drsnějších podzimních podmínkách. Nesmí jim vadit chladná rána střídaná ostrým poledním sluncem během dne ani prudké podzimní deště. Při správné péči se jedná o celkem dlouhověké a odolné rostliny. Na podzim kvetoucí trvalky můžete vysazovat na jaře nebo i na začátku podzimu, ale pak od nich nemůžete očekávat velký a okamžitý efekt. Krásné budou až v další sezóně. Vyberte jim místo na slunci nebo i ve světlém polostínu a dobře propustnou půdou a před výsadbou půdu vylepšete kompostem.

  • Zálivka: Na podzim už bývá srážek většinou dostatek, proto zahradu zalévejte pouze v případě výjimečně suchého podzimu. Vodou už raději šetřete, protože příliš vlhká půda může napomáhat rozvoji hniloby kořenů.
  • Hnojení: I na podzim kvetoucí trvalky přihnojujte pouze na jaře a v první polovině léta, s nadcházejícím podzimem už s přihnojováním přestaňte. Rostliny by měly před zimou zpomalit růst.
  • Řez: Pravidelně odstraňujte odkvetlé části, podpoříte tak delší dobu kvetení a nasazování nových květů. Jakmile rostliny spálí první mrazíky, pak je můžete sestřihnout na výšku asi 10-15 cm. Řez trvalek však můžete s klidným svědomím nechat až na jaro.

Zdroj:  https://zijtevesvezahrade.cz/blog/podzimni-trvalky; https://www.modernizahrada.com/nejkrasnejsi-podzimni-trvalky/