Dokonale maskované živé kameny

Sukulenty označované jako živé kameny pocházejí z jihu Afriky a mají tak dokonalé maskovací mimikry, že si je snadno spletete s opravdovými více či méně barevnými oblázky. Jsou ideální k pokojovému pěstování, vhodné pro zapomnětlivé pěstitele, rostou pomalu a šetří místo. Pro mnoho pěstitelů se stanou vášní, které propadnou a časem si nashromáždí celou sbírku těchto různobarevných sukulentních rostlin.

Pokojové bonsaje: výběr pro začátečníky

Sukulent s jedním párem listů

Živé kameny zahrnují několik druhů rostlin, k nejznámějším a nejtypičtějším patří rod Lithops z čeledi kosmatcovitých. Rostliny zpočátku tvoří jeden pár zdužnatělých listů, který se nazývá hlava. Listy k sobě těsně přiléhají a při pohledu shora je jakoby odděluje jeden zářez. Jejich horní povrch pokrývá kresba z barevných linek, rýh a průhledných částí. Tato kresba a barevný vzor je hlavním rozlišovacím znakem lithopsů – nenajdete dvě stejné, ale v rámci druhu jsou si podobné. 

Jako všechny sukulenty, i živé kameny si osvojily schopnost v sobě shromažďovat vodu pro nepříznivé období. Lithopsy se dokonce dokážou zatáhnout do země tak, že dokonale splynou s okolním povrchem. Přežít dokážou díky asimilační ploše, která se ukrývá uvnitř listů, na kterou dopadá světlo přes různě velká průhledná okénka na povrchu. Listy mohou být velké 1 až 5 cm.

Jak vytvořit a osázet florárium

Lithops „svléká“ staré listy

V jednom roce rostliny vytvářejí jen jeden pár listů. Mladé sukulenty vykvétají nejdříve po dvou až třech letech, a to od léta do podzimu, žlutými, vzácněji bílými květy, které bývají nezřídka větší než samotná rostlina. 

Po ukončení vegetační sezony nastává pro lithopsy období zdánlivého klidu, během něhož dochází k procesu tzv. převlékání. Uvnitř rostliny se vytvoří nové dva listy, které se středem proderou ven a původní listy časem odumřou a odpadnou. Rostlina se tak vysvlékne ze starých listů a na světlo se vyloupnou listy nové. Za dobrých podmínek mohou po několika letech vyrůst místo jedné rostliny i dvě a časem může vzniknout trs o několika párech listů. Po „převléknutí“ rostlina přejde do klidové fáze.

Jak vypadá pěstování ve stylu Wabi-kusa

Podmínky pro pěstování živých kamenů

Od jara do podzimu, v období hlavního růstu, potřebují živé kameny dostatek rozptýleného světla. Dlouhodobé přímé oslunění je nežádoucí a může rostliny poškozovat, při nedostatku světla lithopsy zase ztrácejí barvu (blednou), přirozený tvar a vytahují se. Ideální je pro ně tedy parapet východního nebo jihovýchodního okna. 

Vyhovuje jim běžná pokojová teplota, během zimy snesou pokles i na 5 až 10 °C. S teplotou souvisí i přísun čerstvého vzduchu. Při teplotách nad 30 °C přestávají živé kameny přijímat vodu, proto je nutné je nezalévat, stínit a větrat. Čím více proudícího vzduchu, tím snáze vysokou teplotu a slunce rostliny zvládnou.

Jak se správně starat o řasokouli

Jak často zalévat živé kameny

Jako substrát poslouží živým kamenům rychle vysychající směs říčního písku a zahradnického substrátu v poměru 1:1, nejlépe v mělké a široké misce s vysokou vrstvou drenáže. Přesadit rostliny potřebují, jen když kořeny zaplní nádobu. 

Zálivku jim dopřávejte pravidelně, ale v malých dávkách – substrát nesmí zůstat dlouho vlhký. Koncem října zavlažování postupně omezte na minimum a rostliny mohou do jara zůstat tzv. na sucho. Ani první jarní zálivky by neměly být vydatné, aby mladá pletiva nových listů nepraskla. Každý pěstitel si musí najít a upravit takový způsob zálivky, který odpovídá nejen jeho podmínkám a pěstovanému druhu, ale i stavu a vzhledu rostliny. Nový vyvíjecí se pár listů by neměl sesychat, pokud k tomu ale dojde, zalijte ho i v klidovém období. Rostliny nehnojte.

Jak pěstovat mech v nádobě

Letnění živých kamenů ve stínu

Živé kameny lze za určitých podmínek i letnit. Na slunci je možné je pěstovat jen v případě, že jsou chráněné před deštěm. Kapky deště se totiž mohou na slunci stát účinnou lupou a povrch lithopsů popálit. Možností je také pěstování pod stromy. Zpět do místnosti je nutné přestěhovat rostliny včas, protože podzimní ranní teploty a vlhkost mohou způsobit hnilobu jejich krčků.

Nákup a množení lithopsů

Lithopsy si lze pořídit buď od jiného pěstitele, např. na různých výstavách, nebo vypěstovat ze semene. Výsev se provádí od března do června. Semena rozložte rovnoměrně na substrát, mírně přitiskněte, výsevní nádobu postavte do misky s vodou a zakryjte na několika místech proděravělou fólií. Výsev často větrejte, semena vyklíčí za šest až dvanáct týdnů. Při následné zálivce by se na semenáčky neměla dostat voda. Možností je i dělení trsů, ale vzhledem k riziku zajití rostlin ho podstoupí málokterý pěstitel.

Jak osázet rostlinami skleněné aerárium

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada