REKLAMA
REKLAMA

Pokojové rostliny, které přežijí vše I.

REKLAMA
REKLAMA

Odolné rostliny, které vyžadují jen minimální péči a nelze je skoro umořit (i když nikdy neříkejte nikdy), uvítají zvláště workoholici, časově vytížení a zapomnětliví lidé. Vybírat můžete z následujících adeptek.

Voděnka
Info ikona

Jednou z předností voděnky je, že z vegetativních řízků rychle zakořeňuje.

Snadno regenerující voděnka 

Voděnka se pěstuje hlavně pro dekorativní listy, protože její bílé květy jsou drobné a spíše nenápadné. Listy mohou být bílozelené, zelenočervené nebo fialové, záleží na druhu a odrůdě. Aby ale zůstaly pěkně probarvené, potřebují dostatek světla. Voděnka ale poroste i na stinnějším místě. Co ji však může umořit, je přímý letní úpal. Rostlina si vystačí s běžným substrátem, který by měl být stále vlhký. Vodu proto stačí jednou za pár dní dolít do podmisky nebo rostlinu rovnou pěstovat hydroponicky. Za přihnojení se voděnka odvděčí bujnými výhony, poroste ale i bez něj. Starší výhony vyholují, proto rostlině prospěje řez. Snadné je i množení voděnky, a to vegetativními řízky.

Zelenec
Info ikona

Zelenec vytváří dlouhé výhony s dceřinými rostlinami. Efektně proto vypadá zavěšený v prostoru.

Dceřiné rostliny na zelenci 

Vytrvalec jménem zelenec chocholatý vytváří trsy zelenobíle pruhovaných listů. Má rád rozptýlené světlo (ne však přímé slunce) a vydatnou zálivku. Dost dlouho dokáže ale přežít i bez ní – čím déle je bez vody, tím méně má zelené barvy. Po zalití rostlina zázračně regeneruje. Stejné je to i se suchým vzduchem, který způsobuje hnědnutí a usychání špiček jeho listů – vadí mu, ale je značně odolný. Rostlina bude ráda za propustný humózní substrát, poroste ale v jakékoli půdě. Přihnojení ocení, ale opět není nezbytné. Zelenec se množí dceřinými rostlinami, které vyrůstají na převislých šlahounech – stačí je oddělit a zasadit. Bonusem zelence je, že zbavuje vzduch v místnosti některých toxických látek a choroboplodných zárodků.

Tchýnin jazyk
Info ikona

Tchýnin jazyk patří mezi chřestovité rostliny a jeho starší název zní tenura.

Nezdolný tchýnin jazyk 

Tchýnin jazyk je nesmírně odolná rostlina, která je schopná zakořenit i z kousku listu nebo oddenku. Má ráda světlo, na němž se lépe vybarvuje, ale dobře roste i ve stínu (není však stínomilná), jen v něm nevykvete. Podobně je na tom s vlhkým vzduchem, který uvítá, ale zvládne i suchý. Rostlina se dokáže vyrovnat i s nedostatkem živin a vláhy – tu si ukládá do masitých listů, z nichž v době nouze čerpá. Pozor ale, jestli ji dokáže něco zahubit, je to trvalé přemokření. Zajímavostí tchýnina jazyka také je, že funguje jako “čistička” vzduchu, který zbavuje škodlivin, plísní, mikrobů a zápachu. Rostlina je k dostání hned v několika druzích a odrůdách a v létě je možné ji letnit.

REKLAMA
REKLAMA

 

Predplatne

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA