Jak osázet florárium

Skleněné nádoby určené k pěstování rostlin se označují jako rostlinná terária neboli florária. Existují v různých provedeních a umístit do nich můžete suchomilné, vlhkomilné i vůči vláze a vlhkosti neutrální rostliny. O typu pěstovaných rostlin je třeba se rozhodnout předem a podle něj zvolit vhodné florárium, substrát a následně i rostlinné osazenstvo. 

Výběr florária a rostlin

My jsme se rozhodli pro suchomilné rostliny, konkrétně tučnolisté beztrnné sukulenty. Pro ty je vhodné florárium s velkým vstupním otvorem, kterým bude dovnitř dobře proudit vzduch, někdy může mít dokonce otvory dva. V uzavřené nádobě by se příliš držela vlhkost.

Osázená skleněná nádoba
Info ikona

Je nutné rozlišovat mezi floráriem pro suchomilné a pro vlhkomilné rostliny.

Konkrétní rostliny vybírejte vždy podle nároků na péči, které by měly být u dohromady sesazovaných druhů stejné. Kromě pěstitelských nároků by k sobě vybrané rostliny měly i esteticky ladit vzrůstem, barvou apod. 

Kameny, písek a spol. 

Kromě rostlin budete potřebovat samozřejmě substrát pro sukulenty (zemina pro pokojové rostliny + písek v poměru 1:1), písek (může být i dekorační), kamínky a kameny různých velikostí a různé dekorace (větvičky, mušle apod.). 

Nejprve pořádně vymyjte florárium a nechte ho vyschnout. To samé proveďte se všemi kameny a dekoracemi. Rostliny k vysazení vyklopte z dosavadních květináčů a šetrně odstraňte půdu z jejich kořenů. Na dno florária nyní umístěte vrstvu kamenů, která bude sloužit jako drenáž a zasypte ji pískem.

Výsadba sukulentů
Info ikona

Florárium může nahradit zavařovací sklenice, kameny a písek běžná půda a sukulenty třeba cibuloviny.

Cílem je, aby při vnějším pohledu na florárium nebyl vidět pěstební substrát, proto jej pomocí lžičky dávkujte spíše do středu skleněné nádoby a po stranách si ponechávejte lem z kamenů a písku. Kameny používejte záměrně různě velké, aby vše působilo přirozeně. 

Osázení florária krok za krokem

Očištěné a půdy zbavené sukulenty vysazujte do substrátu od zadní stěny florária (má-li zadní stěnu) a postupujte směrem ke vstupním otvoru. Po zasazení rostlinu vždy obsypte substrátem a teprve pak pokračujte další výsadbou. Pomáhat si můžete nejen lžičkou, ale třeba i čínskými jídelními hůlkami. Nezapomínejte přitom na dodržování okrajového lemu z kamenů a písku, dekorační písky můžete různě kombinovat a vrstvit. Až po zasazení všech rostlin, rozmístěte na povrch substrátu kameny s pískem a dekoracemi. 

Dostatek světla a minimum vody 

Osázené florárium umístěte na světlo, jinak se za ním budou rostliny natahovat. K zálivce jim postačí pár kapek vody. Závlahu provádějte lžičkou přímo k rostlinám. Možností je i zálivka kapátkem, brčkem apod. Voda by se neměla dostat na sklo florária, kde by mohla vytvářet mapy.

Čím méně světla budou rostliny mít, tím méně je zalévejte. V sezoně stačí jednou za týden až za dva, v zimě minimálně. Ideální je samozřejmě měkká dešťová voda, případně převařená a odstátá kohoutková. Sukulenty ve floráriu nehnojte.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada