Jak osázet rostlinami skleněné aerárium

Aerária jsou skleněné baňky různých tvarů a velikostí, které je možné zavěsit do volného prostoru. Pěstování rostlin ve skleněné kouli má vlastní pravidla. V aeráriu je málo prostoru – rostlina tudíž musí být hodně malá. V malém prostoru bude i málo substrátu, do nějž se nevsákne běžné množství zálivky – voda se proto dávkuje po lžičkách a je lepší volit spíše suchomilnější rostliny. Uvnitř aerária je také o trochu větší vlhkost – i tomu je potřeba přizpůsobit výběr rostlinného osazenstva. K doporučovaným rostlinám patří třeba svícník, miniorchidej, některé masožravky, nejčastěji se ale vysazují sukulenty. 

Osázení skleněné baňky 

Jak postupovat při osazování? Na dno aerária nejprve nasypte hrubší drenáž – kamínky nebo hrubší písek (prodávají se i dekorativní, v různých barvách). Drenáž rozhrňte do plochy a v místě, kam chcete vysadit suchomilnou rostlinu, udělejte důlek. Do něj pak nasypte (nebo spíš po lžičkách přidávejte) vhodný substrát. Dejte při tom pozor, aby se moc nepromíchal s pískem. U vlhkomilných rostlin substrát rozprostřete po celé drenáži. 

Nyní rostlinu vyjměte z původního květináče a odstraňte z jejích kořenů půdu. Pomocí lžičky nebo pinzety ji zasaďte do substrátu v aeráriu. U suchomilných rostlin substrát následně pokryjte dekorativním pískem, u vlhkomilných mechem. Povrch substrátu můžete ozdobit i mušlí, větším kamínkem apod.

Péče o rostlinu v aeráriu 

Do jednoho aerária se zpravidla vejde jen jedna rostlina. I o ni ale musíte pečovat. Zálivku provádějte pomocí lžičky, ideálně odstátou nebo dešťovou vodou. Při zalévání dbejte na to, abyste zevnitř nepotřísnily sklo baňky – zůstaly by na něm stopy po kapkách. 

Četnost zálivky závisí na dané rostlině. Pro zalévání v aeráriích také platí, že méně je někdyvíce vodasezaerárií totiž vypařuje pomaleji. Na dně baňky by neměla zůstávat voda nebo jen minimum – kořeny vysazené rostliny by jinak mohly začít uhnívat.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada