Jak vypadá pěstování ve stylu Wabi-kusa

Anglické slovo aquascape je odvozeno od slova landscape, česky krajiny. Jedná se o umělé vytváření krajinek v akváriích. Existuje několik odlišných směrů aquascapingu, které spojuje napodobování scenérií nad vodou. Směr Wabi-kusa se liší tím, že jde o pěstování v nádobě, která je vodou naplněná jen minimálně.

Jak pěstovat mechové bochánky a koberce

Wabi-kusa
Info ikona

Kameny se při pěstování ve stylu Wabi-kusa obvykle nepoužívají, ale není to vyloučené.

Foto: Shutterstock

Do pěstování Wabi-kusa se nezasahuje

Jednoznačný překlad termínu Wabi-kusa neexistuje. Slovo Wabi znamená přirozené a Kusa rostlina. Samotné pěstování je realizováno substrátem vytvarovaným do tvaru koule a osázeným rostlinami. Vše je umístěno ve skleněné nebo jiné nádobě s několikacentimetrovou vrstvou vody. Vhodnými rostlinami jsou bahenní druhy, které se dokážou přizpůsobit životu nad vodou i pod vodou.

Zatímco však při klasickém aquascapingu je pěstování rostlin pečlivě plánované a zeleň je přísně udržovaná, je Wabi-kusa ponecháno přírodě a do růstu rostlin se nezasahuje. Při tomto stylu pěstování se také obvykle nepoužívají žádné kameny nebo větve jako při tradičním aquascapingu. 

Jak nejlépe osázet florárium

Proč si Wabi-kusa pořizovat 

Wabi-kusa je nejen krásné, ale i nenáročné na prostor – je možné ho pěstovat kdekoli v interiéru, i v kanceláři. Je nenáročné na péči – vyžaduje jen světlo a pravidelné rosení a doplňování vody. Pěstování zvládne i aquascaper začátečník. A hlavně  Wabi-kusa je levnější než pěstování rostlin v akváriu.

Co pro Wabi-kusa potřebujete

Základem Wabi-kusa je substrát zpevněný pomocí jílu, dostatečně velká nádoba, zdroj světla a postřikovač, kterým je nutné denně vysazené rostliny rosit, aby neusychaly. Poté, co osázenou kouli Wabi-kusa usadíte do nádoby, přilijte k ní i pár centimetrů vody – záleží na nádobě a vysazených rostlinách.

Z rostlin přichází v úvahu polokvětka hvězdošovitá (Hemianthus callitrichoides), liliovníček brazilský (Lilaeopsis brasiliensis), zakucelka (Ludwigia), pačule hvězdnatá (Pogostemon stellatus), pupečník (Hydrocotyle) nebo plevuňka Reinekova (Alteranthera reinkii).

Jak si vyrobit závěsnou kokedamu

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada