Jak vypadá pěstování ve stylu Wabi-kusa

Anglické slovo aquascape je odvozeno od slova landscape, česky krajiny. Jedná se o umělé vytváření krajinek v akváriích. Existuje několik odlišných směrů aquascapingu, které spojuje napodobování scenérií nad vodou. Směr Wabi-kusa se liší tím, že jde o pěstování v nádobě, která je vodou naplněná jen minimálně. 

Přirozené Wabi-kusa 

Jednoznačný překlad termínu Wabi-kusa neexistuje. Slovo Wabi znamená přirozené a Kusa rostlina. Samotné pěstování je realizováno substrátem vytvarovaným do tvaru koule a osázeným rostlinami. Vše je umístěno ve skleněné nebo jiné nádobě s několikacentimetrovou vrstvou vody. Vhodnými rostlinami jsou bahenní druhy, které se dokážou přizpůsobit životu nad vodou i pod vodou.

Wabi-kusa

Kameny se při Wabi-kusa obvykle nepoužívají, ale není to vyloučené.

Zatímco však při klasickém aquascapingu je pěstování rostlin pečlivě plánované a zeleň je přísně udržovaná, je Wabi-kusa ponecháno přírodě a do růstu rostlin se nezasahuje. Při tomto stylu pěstování se také obvykle nepoužívají žádné kameny nebo větve jako při tradičním aquascapingu. 

Potřebné nezbytnosti 

Základem Wabi-kusa je substrát zpevněný pomocí jílu, dostatečně velká nádoba, zdroj světla a postřikovač, kterým je nutné denně vysazené rostliny rosit, aby neusychaly. Poté, co osázenou kouli Wabi-kusa usadíte do nádoby, přilijte k ní i pár centimetrů vody – záleží na nádobě a vysazených rostlinách.

Z rostlin přichází v úvahu polokvětka hvězdošovitá (Hemianthus callitrichoides), liliovníček brazilský (Lilaeopsis brasiliensis), zakucelka (Ludwigia), pačule hvězdnatá (Pogostemon stellatus), pupečník (Hydrocotyle) nebo plevuňka Reinekova (Alteranthera reinkii). 

Proč si Wabi-kusa pořizovat 

Wabi-kusa je nejen krásné, ale i nenáročné na prostor – je možné ho pěstovat kdekoli v interiéru, i v kanceláři. Je nenáročné na péči – vyžaduje jen světlo a pravidelné rosení a doplňování vody. Pěstování zvládne i aquascaper začátečník. A hlavně  Wabi-kusa je levnější než pěstování rostlin v akváriu.

 

Predplatne