Jak pěstovat sukulenty v miskách

Za případnými potížemi s pěstováním sukulentů v těchto nádobách stojí jejich mělkost a materiál. Malá hloubka misky totiž značí malé množství substrátu, které rychle vysychá, a pálená hlína z půdy odebírá vlhkost. Podle některých zdrojů proto hrozí rychlé uschnutí rostlin a zasolení substrátu.

Sukulenty se dobře přizpůsobují

Sukulenty jsou ale velice přizpůsobivé rostliny. V přírodě rostou i ve skalních štěrbinách s minimem půdy. Jejich růst je pomalejší, vytvářejí ztlustlé stonky a listy, které jim slouží jako zásobárny vody a živin, a hodně odnožují kvůli vyšší šanci na přežití. I za těchto okolností ale vypadají rostliny zdravě, díky slunci jsou barevnější, kvetou a plodí a jejich semena čekají na vhodnou příležitost k vyklíčení.

Netřesk v plecháčku
Info ikona

Sukulentům se bude dařit i ve vyřazeném plecháčku, hrníčku nebo jiné kuchyňské nádobě. Atraktivní jsou třeba naběračky. Při omezené zálivce do nich ani nemusíte vrtat odtokové otvory. Vtipné jsou i trychtýře, které odtokový otvor naopak už mají.

Foto: Shutterstock

Sukulentní rostliny vybírejte podle nároků 

Při sesazení několika sukulentů do jedné misky musíte ale brát ohled na požadavky jednotlivých druhů. Ty by totiž měly být co nejpodobnější. Pomoci vám může i vzhled sukulentů, resp. skutečnost, jestli jde o sukulenty listové, stonkové, kořenové nebo kombinované. 

Efektní sukulenty i s minimem péče 

  • Pro jakékoli sukulenty platí – čím více světla, tím lépe. Světlo tu ovšem není synonymem pro slunce. Některé druhy uvítají během léta světlý polostín. 
  • Substrát je ideální z písku a nepříliš živné půdy v poměru 1:1, nebo dokonce 2:1. Půda by měla být ideálně bez kořínků a semen plevelů a substrátu postačí jen tolik, kolik je potřeba k zakrytí kořenů a ke stabilitě rostlin. 
  • Zálivku přizpůsobte konkrétním druhům a prostředí, v němž se sukulenty nacházejí. Během léta postačí stonkové zalít jednou za dva týdny, listové jednou týdně. Potřebu závlahy poznáte i podle povrchu rostlin – zkrabacený a sesychající signalizuje nedostatek vody, průsvitné listy ukazují na přemokření. Zprůsvitnění může být ovšem i důsledkem přemíry přímého slunce. 
  • Sukulenty nikdy nehnojte. Prospějete jim ale pravidelným letněním a správným zazimováním. K němu je nutná světlá místnost, v níž teplota nepřesáhne 15 °C, a velmi omezená zálivka. 
  • Zasolení půdy se nemusíte bát, pokud používáte k zálivce měkkou vodu. V případě, že se přesto na misce objeví bílé solné mapy, stačí rostliny přesadit do nového substrátu.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada