Zastavte zloděje jahod. Na škodnou nastražte víčka od PET lahví nebo jahodám nasaďte čepice

Jak na kosy a špačky 

Pokud dosud používáte na ochranu jahod před kosy i špačky zelené plastové sítě nebo staré záclony, nedělejte to. Ptáci se pod ně stejně dostanou a navíc hrozí, že se do sítí zamotají. Také je mnohem snadněji chytí kočka, ale i pes. Než se pták ze sítě vymotá a nabere při vzletu dostatečnou výšku, je po něm.

Stejně tak málokdy fungují stará cédéčka, zavěšená na tyčích kolem jahod a na okolních stromech. Ptáci si na ně velmi rychle zvyknou a od ochutnávání jahod je to neodradí.

Co však funguje docela dobře, jsou červená plastová víčka od PET lahví, poházená mezi keříky jahod. Ptáci se jimi nechají oklamat. Do víčka klovnou, ale velmi rychle zjistí, že se spletli. To červené na záhoně není očekávaní dobrota, jahoda, ale kus tvrdého plastu. Pokud se takhle napálí dvakrát či třikrát, od další návštěvy záhonu je to odradí. Víčka na záhony poházejte ještě před dozráváním jahod, případně i později, ale ve chvíli, kdy jsou všechny jahody, které toho dne dozrály, posbírané.

Stejný trik můžete vyzkoušet i u třešní. Víčka navrtejte, navlékněte na provázek a rozvěste po stromě. Musíte však tuhle fintu provést ještě před dozráváním třešní, abyste měli jistotu, že ptáci klovnou do víčka, a ne do sladkého plodu. To už by bylo pozdě.

Další metoda, jak ochránit jahody před kosy a špačky, spočívá ve využití netkané textilie, ze které vytvoříte asi 50 cm vysoký mantinel kolem celého menšího záhonu jahod. Ptáci na záhony přistávají přízemním letem a bariéra je tak v náletu zastaví.

Bílou netkanou textilií také můžete pokrýt celý záhon s jahodami a ovoce tak nechat dozrávat pod ochranou. Jenom není moc praktické, textilii při každém sběru jahod odhrnovat ze záhonu a zase ji vracet zpět.

Mnohem lepší je vytvoření tunelu z netkané textilie nad jahodovým záhonem. Na několika místech zapíchněte do záhonu dráty, ohnuté do oblouku a textilii přes ně natáhněte. Při sběru jahod pak stačí jen textilii nadzvednout, jahody posbírat a vše zase zpět zarovnat.

Co palatí na hlodavce

I drobní hlodavci si rádi na jahodách pochutnají. Nejlépe je samozřejmě vychytá šikovná kočka, ale i pes. Málokterému teriérovi myška uteče. Pokud domácí zvířata nechováte budete muset vsadit na pestrost zvířecích druhů, volně žijících ve vaší zahradě. Hlodavce pomohou vychytat hadi, ještěrky, sovy či draví ptáci. Pomoci mohou i odchytové pasti. Jedovaté nástrahy však do záhonů s drobným ovocem nikdy nedávejte.

Jak se zbavit slimáků - čepičkami

Všimli jste si, jaké čepičky nosí při své práci například kuchařky? Jsou to jednoduché síťky, které zakoupíte v prodejnách s pracovními oděvy, navléknete je na jednotlivé trsy jahod, stáhnete a slimáci mají smůlu. Tuhle možnost využijete, pokud jahod nepěstujete celý lán, jinak by se vám to pěkně prodražilo.

Jednoduché čepičky můžete i ušít ze starých záclon. Stačí vystřihnout kolo, které v okraji prostehujete pevnou nití a stáhnete.

Slimáci a plzáci nemají příliš v lásce hrubé a drsné materiály, proto můžete jahodový záhon pokrýt například pilinami.

 

Zdroj:https://www.zahrada.cz/forum/drobne-ovoce/jak-ochranit-jahody-pred-ptaky-351006/?stranka=2; https://www.ireceptar.cz/zahrada/jahody-slimaci-20300612.html;

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada