Jahody nikdy nepěstujte v blízkosti některých rostlin: může se totiž stát, že sklizeň bude téměř nulová

Co můžete zasadit vedle jahod

Jak jsme si již několikrát na našich stránkách říkali, i mezi rostlinami fungují pozitivní a negativní sousedské vztahy. Pěstování smíšených záhonů, zvolíme-li vhodné rostliny k sobě, má pouze pozitivní účinek, díky tomu totiž nejen, že sklidíme větší úrodu, ale některé rostliny dokážou ochránit druhé proti chorobám a škůdcům. U jahod můžete klidně pěstovat cibulovou zeleninu jako je česnek, cibule nebo pór, klidně i ředkev, které jahody chrání před plísněmi a škůdci. Na druhou stranu existují rostliny, které se nesnesou s jinými, berou jim vodu, živiny a celkově jim ztěžují život. Pokud chcete pěstovat jahody a mít z nich velkou úrodu, vyvarujte se některých rostlin a nikdy je nevysazujte do jejich blízkosti.

Květák ani kedlubny k jahodám nepatří

Jahody vyžadují dostatek živin a pravidelnou závlahu, ale pokud vedle nich vysadíte některou brukvovitou zeleninu jako je zelí, květák, kedlubna nebo růžičková kapusta, uděláte velkou chybu. Brukvovitá zelenina rovněž vyžaduje dostatek pohotových živin, představte si, jak náročné je pro rostlinu vytvořit třeba hlávku květáku. Brukvovitá zelenina si tedy doslova ukradne veškeré živiny pro sebe a jahody pak nemají nic. Myslete na to, až budete jahody letos vysazovat.

Nevinné koření je velmi nebezpečným sousedem

Dalším naprosto nevhodným sousedem k jahodám je fenykl, který sice dokáže svým typickým aroma odpudit mnoho škůdců, ale ani tak není pro jahody dobrým parťákem. Fenykl je v záhoně vždy dominantní a dokáže velmi efektivně potlačit růst jahod a u jejich chuť, takže ve finále, necítíte tu typickou chuť jahod, kvůli které je pěstujeme, ale je to jako jíst jahodu s chutí fenyklu.

Dále od jahod držte i rajčata

Mohlo by se zdát, že pěstovat jahody pod rajčaty nebude dělat žádnou paseku, ale věřte, že bude. Rajčata i jahody mají totiž stejné nároky na živiny a budou si tedy navzájem velmi silně konkurovat. Z tohoto boje však nevzejde žádný vítěz, oba budou živořit, a to se také objeví na výši úrody.

Mírumilovné růže? To opravdu ne

Možná si říkáte, že by bylo krásné, pěstovat stromkové růže a pod nimi jako půdní pokryv jahody. Ale, obě rostliny patří do stejné čeledi růžovité, takže mají i stejné nároky a budou opět bojovat o živiny a vodu. V tomto případě by nejspíše vítězem byly růže, ale protože vám jde i o jahody, vysaďte je přece jen dál od těchto královen květin.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada