Skvrny na listech okurek, rajčat a paprik: virová choroba mozaika představuje velký problém

Nebezpečí virové infekce

Nebezpečné virové onemocnění mozaika je způsobeno virem mozaiky okurky (Cucumber mosaic virus - CMV). Virus je velice aktivní a je schopen napadnout až 1200 různých druhů rostlin. Mezi nimi jsou hospodářské plodiny, zelenina, dokonce i okrasné a plevelnaté rostliny. Ze zeleniny jsou touto chorobou ohroženy např. okurky, dýně, lilky, papriky, rajčata, listová i kořenová zelenina. Protože je virus mozaiky pro rostliny fatální, je třeba znát, jak se šíří, jaké jsou rizikové faktory pro výskyt a jaké jsou jeho projevy.

Virové onemocnění

Přenos vegetativně

Chorobu si můžete zavléci na zeleninu tak, že použijete k množení již infikované části z napadených rostlin – rouby, oddenky, hlízy, semena, cibule nebo řízky. Podobně nakažlivé jsou rostlinné šťávy infikovaných rostlin, pyl nebo půda. Nářadí (nůžky, nože, pily), se kterým pracujete na zahradě, může virové infekce šířit z napadených rostlin na zdravé jedince. Přenos nebezpečných patogenů můžeme zapříčinit sami pouhým dotykem, např. při likvidaci nemocných rostlin. Virovými chorobami často trpí plevele, infekční přenos na zdravou zeleninu tak může být způsoben i otěrem a vzájemnou blízkostí.  

Opatření: napadené rostliny virovou náloží ihned zlikvidujte, desinfikujte nářadí, při manipulaci s infikovaným materiálem se nedotýkejte ostatní zeleniny.

Přenos hmyzem

Významným přenašečem virových chorob mohou být např. roztoči, mšice, brouci, třásněnky, červci, molice, háďátka, popř. fytopatogenní houby, které na rostlinách parazitují.

Opatření: monitorujte výskyt savého hmyzu, parazitických hub a ostatních škůdců. V případě napadení použijte prostředky k jejich likvidaci.

Jak poznáte mozaiku na okurkách, rajčatech a paprikách

Rostliny infikované virem mozaiky mají neduživý zakrslý růst s postranními výhony a růžicovitým tvarem. Listy bývají zprohýbané a skvrnité, s výraznou kresbou připomínající mozaiku. Plody jsou malé, svraskalé, skvrnité, rýhované a různě deformované.

Opatření: při zjištění této choroby nekompromisně přistupte k likvidaci napadených rostlin, abyste zamezili dalšímu šíření.  

Jak předejít virové chorobě mazaiky

Již od samého začátku vegetační doby můžete ovlivnit odolnost rostlin proti virovému onemocnění mozaikou. Pečlivý výběr zdravých sazenic je důležitým předpokladem prevence. Je třeba zabránit možnému zavlečení této choroby zvenčí. Vytvořte vhodné podmínky pro zdárný růst zeleniny: vyváženou výživu, dostatečnou vnější teplotu, světlo, pravidelnou zálivku a odplevelujte půdu. Likvidujte škůdce a houbová ložiska.  Kontrolujte i kondici okolních rostlin, neboť virové onemocnění často napadá i ostatní zeleninu např. tykvovou, listovou a kořenovou. Přenos z jedné rostliny na druhou je velmi pravděpodobný. Infikované rostliny je třeba ihned zlikvidovat a zabránit tak šíření virové choroby mozaiky na ostatní rostliny.

 

Zdroje: https://eagri.cz/, https://hobbyzahrada.cz/