Jak správně zaštipovat okurky a proč. Které druhy zaštipovat? Znojemský recept na úžasný lák do okurek od moravské hospodyňky na závěr

Pěstování okurek, co je důležité

Voda, výživa, světlo a vzduch jsou základem pro úspěšné pěstování okurek. Na co bychom však neměli zapomínat, je zaštipování šlahounů. Jak se to dělá? Není to žádná věda, pokud víte, jak na to. Které okurky se tedy zaštipují a které ne?

Zaštipování okurek, které druhy

Nezaštipují se nakladačky, které pěstujeme většinou na venkovním záhoně. U tohoto druhu okurek potřebujeme bujné šlahouny, které hojně plodí, zanechat. Je třeba si ovšem dávat velký pozor na plísňové choroby. Otrháváním listů, které mění barvu anebo jsou zablácené, plísni nebo padlí předejdeme. Zalévání provádíme ke kořenům, abychom nesmáčeli zbytečně listy, na kterých by se uchytila mycelia plísně okurkové (Peronospora cubensis). Připomeňme, že okurky mají mělké kořeny a obzvláště v době, kdy plodí, potřebují dostatek vody. Nepodceňte to, neboť okurky by byly hořké a celá rostlina vysílená nedostatkem vláhy. Přemokření ovšem také škodí, protože vytváří klima příznivé chorobám.

Zaštipují se salátové okurky, hadovky pěstované ve skleníku nebo fóliovníku. Obzvláště tyto okurky potřebují teplo a vlhko, což pěstování ve skleníku nebo fóliovníku zajišťuje. Rychlému a bujnému porostu dáme možnost se šplhat vzhůru na vertikální opoře. Ušetříme tak mnoho místa, máme k rostlině lepší přístup a lepší kontrolu nad možnými chorobami a škůdci. Lépe se nám také bude sbírat úroda.

Jak na zaštipování okurek

Nový šlahoun, úpon a květ s malým plodem vyrůstá z paždí listu. Budeme vylamovat pouze nový šlahoun, květ s plůdkem a úpon (tím se rostlina zachycuje a kotví) necháme. Většinou jde vylomení lehce, jen u větších šlahounů je třeba použít ostrý nůž, kterým ho opatrně odříznete. Nové šlahouny by zbytečně vysilovaly mateční rostlinu.

 

Zaštipování okurek, jaký má důvod

Důvodů k zaštipování – redukci šlahounů je několik.

  • kvalitnější a větší plody - mateční rostlina není vysílená postranními šlahouny;
  • omezení možného napadení houbovými chorobami - omezení zelené hmoty přispěje k lepšímu proudění vzduchu kolem rostliny;
  • vyštípaná rostlina nepotřebuje tak velký prostor – redukcí šlahounů pochopitelně šetříme místem ve skleníku;
  • lepší přístup světla a slunce – menší hustota porostu znamená pro celou rostlinu a plody větší prosvětlení;
  • hmotnost velké úrody - mnoho plodů by mohlo způsobit zborcení mateční rostlinya to rozhodně nechceme dopustit;

Zaštipovat okurky někdy nechceme

Jsou však případy, kdy nechceme zaštipovat výhony vůbec anebo jen částečně. Většinou si to můžeme dovolit při dostatku místa a také v případě, kdy rostlině dopřejeme pevnou oporu – např. mřížovinu, na kterou okurky vyvážeme. Podmínkou ovšem je, že budeme částečně redukovat listy, abychom rostlinu provzdušňovali a prosvětlovali. Roubované okurky se také většinou nemusí zaštipovat, ale u nich je nutné dbát na prevenci proti plísním.

Vždy platí, že by se měly odstranit listy a šlahouny u každé rostliny (salátovky, hadovky) do výšky cca 40-45 cm, aby mohl kolem lépe proudit čerstvý vzduch.

 

Moravský lák na okurky pro naše čtenáře

Na závěr našim milým čtenářům internetového magazínu Naše krásná zahrada prozradíme úžasný moravský recept na lák do okurek od znojemské hospodyňky. Až zkusíte, nikdy už nebudete vařit jiný. Nevýhoda je, že nebudete stíhat okurky pěstovat ani zavařovat - tak jsou dobré.

Návod:

3 litry vody, 1 litr octa (nejlépe znojemský), 24 dkg krystalového cukru, 17 dkg soli, 50 cukerínů, bobkový list, černý pepř, nové koření. Vše svařte a zalejte sklenice s nakladačkami. Nezapomeňte dát mezi okurky kopr. Kdo má rád svižnější chutě, přidá křen nebo feferonku.

Tak ať vám chutná vše, co si vypěstujete.

 

Zdroj: autorský text