Vůni akátu milujeme všichni, vysadit ho ale musíte správně: patří mezi nejinvazivnější rostliny na světě a je nebezpečný

Co je to trnovník akát?

Trnovník akát nebo také akát bílý (Robinia pseudoacacia) je pro všechny velmi známou dřevinou, která má řadu předností. Velmi dobře snáší znečištěné ovzduší a zasolené půdy, takže jeho použití do městských stromořadí bylo vždy jasnou volbou. Jeho kořeny zabraňují erozi, takže se vysazoval také na břehy vodních toků, aby zde tuto funkci plnil. I v dnešní době existuje řada krásných kultivarů, v přijatelné výšce v dospělosti a s různě barevnými květy. Proč tedy odborníci varují před jeho výsadbou?

Akát: dřevina, která nám přerostla přes hlavu

Krásnou a rychle rostoucí dřevinu pocházející ze Severní Ameriky vysazovali naši předkové velmi hojně a díky tomu se jí u nás také dařilo. Akát se šíří kořenovými výmladky, na světlých stanovištích i semeny a dokáže tak obsadit i ta území, kde není tak úplně vítán. To ale není jediné negativum, akát má totiž tzv. alelopatické schopnosti, tzn., že omezuje růst jiných rostlin, často těch chráněných. Navíc odstranit porost této dřeviny je velmi obtížné právě kvůli jeho kořenovým výmladkům. Z těchto důvodů je zařazen na seznam těch nejinvazivnějších rostlin nejen v Evropě, ale po celém světě.

Kam lze akát vysadit a kam raději ne?

Akát je dnes nejrozšířenější introdukovaná dřevina v ČR. V poslední době také, díky změně klimatu, více oceňujeme jeho pozitivní vlastnosti, zejména to, že dokáže odolávat nepříznivým podmínkám jako je sucho, znečištěné ovzduší, zasolení a vedra. Jeho květy jsou vynikajícím zdrojem nektaru pro opylovače, kterých stále ubývá. Takže, kde lze akát použít? Díky jeho vlastnostem zcela jistě nalezne uplatnění ve městě, ať už jako solitéra, tak ve stromořadí, ve městě se totiž nemá kam rozšiřovat.

Rozhodně by se ale akát neměl vysazovat do volné přírody, obzvláště ne v blízkosti chráněných území, kde hrozí jeho nekontrolovatelné šíření do okolí a zahubení ostatních, často chráněných rostlin. Do okrasných zahrad lze vysadit takové druhy akátů, které často nemají vonné květy, ale nejsou tak invazivní a nehrozí tak riziko jejich samovolného šíření.

Akáty mohou být nebezpečné, a to nejen pro koně

Dřevina obsahuje řadu toxických látek, přičemž nejvíce nebezpečná jsou čerstvá semena a kůra. Květy jedovaté nejsou. Chováte-li koně, nikdy by v jejich blízkosti neměl být akát, pozřením jeho lusků totiž dochází u koní k srdeční arytmii a je nutné co nejdříve kontaktovat veterináře. Byly zaznamenány i otravy u lidí, kde toxiny způsobují různou intenzitu a závažnost otravy.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada