Kroucení listů u rajčat může mít mnoho příčin. Neztrácejte čas, abyste mohli co nejdříve přijmout opatření

Kroucení listů u rajčat může mít mnoho příčin

Nedostatek vody

Rajčata potřebují hodně vody, nepodceňte tedy závlahu. Po zalití zkontrolujte, zda rajče dostalo dostatek vody. Až se voda vsákne, klacíkem u paty rostliny opatrně udělejte do půdy vryp. Možná budete překvapeni, že je půda vlhká pouze v tenké vrstvě na povrchu.

Opatření: přidáte zálivku, ale již při sázení zapusťte rostlinu hluboko do země a kolem ní vytvořte trychtýřovou prohlubeň (lavor). Tak zajistíte, že se voda vsákne u paty rostliny. Pozor si musíte dávat při odplevelování. Neporušujte mělký kořenový systém tím, že budete zeminu kolem rajčete kypřit. Odstraňujte plevel bez použití motyky.

Přehnojení

Z přílišné horlivosti, aby rajčata rychle rostla, to přeženete s hnojivem. Příčina kroucení listů opravdu může být v přemíře hnojiva, především dusíku. Pokud při vysazování rostlině dáte do výsadbové jámy zásobu hnojiva a posléze ještě pohnojíte povrchově, tak k svinování listů může dojít.

Opatření: dočasně přestaňte rajče hnojit přípravky s obsahem dusíku. Rajče častěji zalévejte, aby se přebytečné hnojivo vyplavilo (pozor ale na přemokření).

Stopové prvky

Ke kroucení listůmůže dojít také kvůli nedostatku některých stopových prvků v půdě vašich rajčat. Svinuté listy mohou být indikátorem.

Co v půdě chybí?

  • Bór: mladé listy se rolují
  • Měď: listy mají tmavé skvrny a špičky se stáčí
  • Vápník: listy se špatně vyvíjí a deformují se
  • Zinek: zkracuje se rozteč výhonků a listy jsou menší a vlní se
  • Naopak přemíra manganu může způsobit kroucení listů a zasychání

Opatření: Stopové prvky dodejte do půdy hnojivy s obsahem těchto prvků. Starejte se pečlivě o půdu, kterou máte na záhoně nebo ve skleníku. Vyčerpané půdě po sklizni dodejte hnojivo (nejlépe organické – kompost), poté nechte odpočívat.

Choroby a škůdci

Listy se zkroutily, ale již před tím jste si mohli všimnout různého zbarvení nebo skvrn na listech anebo výskytu škůdců. Choroby, které ke kroucení listů přispívají, jsou obvykle plísně, mozaika rajčat, skvrnitost listůŠkůdci, kteří napadají rajčata, bývají například svilušky a mšice.

Opatření: proti chorobám je nutné aplikovat přípravky, kterých je na trhu velké množství - od chemických až po taková, která jsou na přírodní bázi. Škůdce likvidujte na svých rajčatech spíš šetrnějšími prostředky a snažte se vyhnout chemii.

Kolísání teploty 

Při velkém rozdílu denních a nočních teplot se může stát, že rostliny své listy svinují. Tento problém se týká hlavně rajčat pěstovaných na venkovních záhonech.

Opatření: sledujte počasí, pokud má teplotní rozdíl nastat, jednoduše na noc přikryjte rajčata bílou netkanou textilií, kterou ráno odstraníte.

Mladá rostlina

Kroucení listů u mladých rostlin může mít příčinu v rychlém růstu zelené hmoty, kdy na rajčeti vyraší nové listy, přičemž kořenový systém ještě není dostatečně vyvinutý na to, aby rostlinu dostatečně vyživil. Bývá to tedy neškodný důvod, který se časem napraví.

Opatření: ke kořenům aplikujte přípravky s mykorhizou, která rostlině pomáhá s výživou a hospodařením s vodou.

Odstranit nebo zanechat listy na rajčatech?

Je-li list stočený z důvodu choroby, je nutné jej odstranit, u napadení škůdci záleží na rozsahu poškození. Po odstranění příčin většinou dojde k nápravě, listy tedy nemusíte vždy odstraňovat. Buďte proto vnímavými a pečlivými pozorovateli, abyste příčiny rolování listů včas rozpoznali, někdy je to ovšem docela složité.

Důležité: je-li rostlina rajčete vážně poškozena z důvodu nemoci, nebo napadení škůdci, je dobré ji celou odstranit a zabránit tak podobnému poškození okolních rostlin.

Zdroje:www.gartenlexikon.de,  www.gartendialog.de   www.pestujme.cz

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada