Cibulové a česnekové slupky poslouží jako hnojivo i postřik: zlikvidují plísně i škůdce, jejich sílu využijte pro zeleninu i květiny

Slupky z cibule i česneku většinou bez rozmyslu odhazujeme do odpadkového koše, aniž bychom jen tušili, o jaký poklad se ve skutečnosti jedná. Nanejvýš všichni známe cibulové slupky jako potravinářské barvivo. Dodají zlatavý nádech velikonočním kraslicím i hovězímu vývaru. Tím ale použití slupek zdaleka nekončí. Připravte z nich pro své květiny i zeleninu přírodní a ekologické hnojivo i účinný postřik.

Cibulové a česnekové slupky obsahují velké množství živin, nezbytných pro správný růst a vývoj květin i plodové zeleniny. Například draslík, fosfor, hořčík a vápník, ale také cenné flavonoidy, karotenoidy, vitaminy C a E.

Slupkami zamulčujte jahody

Zdravé a suché slupky z česneku a cibule můžete využít jako mulč okolo jahod. Jejich výrazné aroma odežene květopase jahodového a účinné látky ze slupek ochrání jahody před plísní.

Výživný prášek pro muškáty a petúnie

Suché slupky z cibule i česneku rozdrťte v hmoždíři na prášek a asi jednou za tři týdny jím posypejte půdu okolo muškátů a petúnií v truhlících na balkoně. Balkonovky tak dostanou dávku výživy, která podpoří jejich kvetení.

Jak udělat doma hnojivo pro balkonové i pokojové květiny a plodovou zeleninu

  • 5 hrstí cibulových slupek
  • 1000 ml vody

Slupky z cibule vložte do hrnce, zalijte vodou a vařte asi 30 minut na mírném ohni. Směs nechte vychladnout a poté tekutinu přeceďte přes cedník. Vychladlé zřeďte vodou v poměru 1:12 a používejte jako hnojivo pro pokojové i balkonové květiny, ale i pro okurky, cukety, dýně, rajčata nebo papriky.

Jak udělat doma postřik proti mšicím a sviluškám

  • 3 hrsti cibulových a česnekových slupek
  • 500 ml horké vody

Slupky vložte do hrnce, zalijte horkou vodou a nechte asi 4 dny louhovat. Poté nařeďte čistou vodou v poměru 1:10 a naplňte rozprašovač. Postřik můžete opakovat vždy po třech dnech, dokud se škůdců nezbavíte.

Zdroj:https://living.iprima.cz/zahrada/slupky-z-cibule-jako-hnojivo; https://www.akcniceny.cz/magazin/levnejsi-alternativa-hnojeni-doprejte-svym-pokojovym-rostlinam-hnojivo-z-cibulovych-slupek/

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada